Z okazji 200-lecia UW ukazały się specjalne publikacje: seria „Monumenta Universitatis Varsoviensis”, powieść kryminalna, książka kucharska oraz wspomnienia pracowników.
Aby upamiętnić 200. rocznicę powstania Uniwersytetu Warszawskiego, przygotowano dwunastotomową serię „Monumenta Universitatis Varsoviensis”, powieść kryminalną „Głowa. Opowieść zimowej nocy” autorstwa prof. Tadeusza Cegielskiego, pracę zbiorową „Uniwersytecka książka kucharska” oraz wspomnienia pracowników „Nasz Uniwersytet”.
Monumenta Universitatis Varsoviensis
To seria obejmująca nie tylko historię uczelni, lecz także rozwój poszczególnych dziedzin nauki, dziedzictwo kulturowe i artystyczne Uniwersytetu Warszawskiego oraz biografie najwybitniejszych uniwersyteckich uczonych.
W przygotowanie publikacji zaangażowanych jest kilkudziesięciu autorów oraz ośmiu redaktorów prowadzących. Wśród nich są byli rektorzy UW: Henryk Samsonowicz i Andrzej Kajetan Wróblewski, a także profesorowie Waldemar Baraniewski, Tomasz Kizwalter, Piotr M. Majewski, Piotr Salwa, Wojciech Tygielski (przewodniczący zespołu) i Marek Wąsowicz.
Powieść kryminalna
Akcja książki „Głowa. Opowieść zimowej nocy” autorstwa prof. Tadeusza Cegielskiego z Instytutu Historii Sztuki rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w ciągu pierwszych ośmiu dni 1821 roku i od wiosny do zimy 2015 roku. Jak twierdzi autor, „Głowa…” to powieść kryminalna z elementami grozy. Czytelnicy dowiedzą się z niej, co działo się na Uniwersytecie w pierwszych latach jego istnienia oraz jakie były związki Uniwersytetu z Teatrem Narodowym. Akcja zawiązuje się w momencie premiery na scenie Teatru. Okazuje się, że w jednej z lóż ktoś znajduje czaszkę.
Książka kucharska
W „Uniwersyteckiej książce kucharskiej” czytelnicy znajdą 35 przepisów na zupy, dania główne, desery, przystawki i napoje. To nie tylko zbiór przepisów na tradycyjne i te bardziej nietypowe potrawy, np. indyka akademickiego, zupę ze stokrotek czy pączuszki studenckie, lecz także zbiór esejów m.in. o historii akademickich jadłodajni w Warszawie, prawie żywnościowym, czyli nowej dziedzinie nauki, GMO oraz mięsnej kuchni niemieckiej, aromatycznych indyjskich przygodach kulinarnych i barwnych karaibskich potrawach. Autorami przepisów i esejów są pracownicy UW.
Wspomnienia pracowników
Napisało je blisko pięćdziesięciu pracowników naukowych. Każdy z nich przynajmniej pięćdziesiąt lat pracował na UW. Wspomnienia profesorów związanych z większością uniwersyteckich wydziałów są bardzo różnorodne tematycznie, ale łączy je jedno – wszystkie dotyczą czasu, który spędzili na uczelni. Autorami wspomnień są m.in. profesorowie: Jerzy Axer, Maria Renata Grzegorczykowa, Ida Kurcz, Jan Madey czy Jadwiga Puzynina.