O tym, dlaczego dorośli się uczą i jak ten fakt wpływa na rynek pracy, będą rozmawiać 9 i 10 maja uczestnicy konferencji „Uniwersytet Otwarty dla wszystkich – 10 lat edukacji dorosłych w nowym wymiarze”. Jest to jubileuszowa konferencja z okazji dziesięciolecia istnienia Uniwersytetu Otwartego.

Uniwersytet Otwarty UW organizuje kursy dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe. Od 2008 roku z UOUW  współpracowało ponad 1,2 tys. wykładowców. Tylko w 2017 roku słuchacze mieli do wyboru w każdym trymestrze ponad 200 kursów. Uruchomiono 574 grupy. W zajęciach uczestniczyło ponad 8,5 tys. osób.

 

UOUW organizuje także debaty i wykłady otwarte dla szerokiej publiczności.

 

Na jubileuszowej konferencji na temat kształcenia ustawicznego wypowiedzą się przedstawiciele szkół wyższych, stowarzyszeń, konfederacji, ministerstw Edukacji oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Sympozjum będzie podzielone na panele. Trzy pierwsze odbędą się 9 maja, czwarty – 10 maja:

  • I – „Dlaczego uczą się dorośli? Uczenie się dorosłych a kompetencje przyszłości”, który poprowadzi Ewa Czerniawska z Wydziału Psychologii UW,
  • II – „Uczenie się przez całe życie a rynek pracy i jego potrzeby”, który poprowadzi Agata Wroczyńska z Biura ds. Jakości Kształcenia UW,
  • III – „Uczący się dorośli, czyli wyzwanie dla uczelni wyższej”, który poprowadzi Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki UW.
  • IV – „Jak uczyć dorosłych?”, który poprowadzi prof. Radosław Pawelec z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

9 maja zaplanowano także debatę „Uczę się, bo lubię, czyli edukacja jako styl życia współczesnego człowieka”. Głos zabiorą: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW w latach 2005–2012; prof. Zbigniew Marciniak z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Paweł Potoroczyn z Uniwersytetu SWPS; prof. Anna Seniuk z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza; prof. Krzysztof Wielecki z Instytutu Socjologii UKSW. Dyskusja odbędzie się w godz. 18-20.

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Materiały konferencyjne są dostępne dla osób zarejestrowanych. Wszystkie spotkania odbywają się w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej na kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

 

Więcej informacji na stronie www.uo.uw.edu.pl.