Prof. Katarzyna Marciniak z Wydziału „Artes Liberales” otrzymała grant European Research Council. Po raz jedenasty to prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane pracownikowi UW.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) przyznała prof. Katarzynie Marciniak wyróżnienie w kategorii Consolidator Grant przeznaczone dla naukowców na etapie, na którym utrwalają oni swoją niezależną grupę badawczą lub projekt. Prof. Marciniak dostała grant w tej kategorii jako pierwsza osoba w Polsce w dziedzinie humanistyki. Nagrodzony projekt: „Our Mythical Childhood… The Reception of Classical Antiquity in Children’s and Young Adults’ Culture in Response to Regional and Global Challenges” ma otrzymać dofinansowanie na pięć lat. Zespół prof. Marciniak, którego członkami są uczeni z Europy, Afryki, Azji i Australii, będzie zajmował się recepcją antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej.

 

– Traktujemy antyk nie jako zamierzchłą przeszłość, ale jako element naszej współczesności, który podlega ciągłym przemianom, odzwierciedlającym transformacje społeczne, polityczne i kulturowe. Będziemy badać m.in. recepcję bajek Ezopa w różnych regionach świata, odniesienia mitologiczne w serii przygód Harry’ego Pottera i nawiązania do historii starożytnej w grach komputerowych w kontekście kształtowania tożsamości młodych ludzi – wyjaśnia prof. Marciniak.

 

– Ważnym elementem projektu jest jego wymiar społeczny. Opracujemy materiały, które pozwolą wykorzystywać mitologiczne opowieści w edukacji niepełnosprawnych dzieci. Przygotujemy też, we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, animacje oparte na wazach greckich. W ramach projektu planuję również eksperymentalne zajęcia dla studentów Wydziału „Artes Liberales” – dodaje laureatka.

 

Wyróżnienie dla prof. Marciniak to drugi grant ERC dla pracownika Wydziału „Artes Liberales”. W roku 2012 Starting Grant otrzymała dr Justyna Olko, która rekonstruuje mechanizmy przekazu kulturowego między Europą a Ameryką od XVI wieku, przez okres kolonialny aż po współczesność.

 

Prof. Katarzyna Marciniak jest filologiem klasycznym oraz italianistką. Kieruje obchodzącym właśnie 25-lecie swojego istnienia Ośrodkiem Badań nad Tradycją Antyczną (OBTA) na Wydziale „Artes Liberales” UW. Należy do Akademii Młodych Uczonych PAN. Jej zainteresowania naukowe dotyczą m.in. Cycerona i recepcji tradycji antycznej ze szczególnym uwzględnieniem XX i XXI w. Jest Ambasadorem Naukowym Fundacji Alexandra von Humboldta, Młodym Ambasadorem Polszczyzny, laureatką Nagrody Naukowej „Polityki” oraz licznych grantów i stypendiów, w tym Harvard University Loeb Classical Library Foundation Grant i Humboldt Alumni Award.