Uniwersytet Otwarty UW obchodzi 15-lecie swojego istnienia i właśnie przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Dobrej 55. Z okazji jubileuszu oraz rozpoczęcia działalności w nowym miejscu 15 marca UOUW zorganizował wykłady w formule TEDx. Odbył się także urodzinowy koncert.

Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego (UOUW) powstał w 2008 roku. Celem działania jednostki jest realizacja i propagowanie idei edukacji ustawicznej oraz tworzenie przestrzeni, w której osoby dorosłe mogą się rozwijać i podnosić swoje kompetencje. Od 15 lat UOUW oferuje kursy dostępne dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek czy posiadane wykształcenie.

 

– To dla mnie wielka przyjemność móc się dzisiaj z Państwem spotkać. To okazja do złożenia podziękowań osobom, które tworzyły te instytucje. Dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka i prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow miały niezwykłą siłę, a także wyczucie w zakresie potrzeb nie tylko UW, ale też społeczności w Warszawie i w Polsce – mówił rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, dodając: – Ponad 100 tys. słuchaczy, ponad 10 tys. kursów, około 2,5 tys. wykładowców – te liczby pokazują potęgę UOUW i odzwierciedlają sztukę rozumienia przyszłości przez twórców tej inicjatywy.

 

Uniwersytet Otwarty angażuje się też w działalność społeczną. W ramach wsparcia Ukrainy po wybuchu wojny, UOUW zorganizował m.in. wielopokoleniowe spacery miejskie oraz bezpłatne kursy języka polskiego, w których uczestniczyło ponad 300 osób.

 

Urodziny na Dobrej

W uroczystości w nowej siedzibie Uniwersytetu Otwartego UW udział wzięli przedstawiciele władz rektorskich, członkowie Rady UOUW, a także pracownicy, studenci i doktoranci Uniwersytetu.

 

– Pełnienie funkcji przewodniczącej Rady UOUW to jedno z najciekawszych i najmilszych zadań, które mi powierzono. Zgodnie z misją Uniwersytet Warszawski powinien zarówno prowadzić kształcenie i badania naukowe, jak i wpływać na otoczenie społeczne. Tę trzecią misję Uniwersytetu doskonale realizuje Uniwersytet Otwarty UW – wskazała prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, przewodnicząca Rady UOUW.

 

– Choć nasze serce w dużej mierze zostało na Krakowskim Przedmieściu, tu – na Dobrej – czujemy się naprawdę dobrze – powiedziała dr Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka.

 

Podczas wydarzenia odbyły się trzy wykłady w formule TEDx:

  •  „Dobra historia” (dr Adam Tyszkiewicz);
  • „Dobra edukacja” (Anna Jakubowska);”Dobra energia” (dr Marcin Capiga).

 

Zwieńczeniem spotkania był koncert „Dobra muzyka” w wykonaniu zespołu Sensation Band.

Uniwersytet Otwarty w liczbach
  • w ciągu 15 lat działalności w ofercie UOUW pojawiło się ponad 10 330 kursów
  • z UOUW współpracowało ponad 2200 wykładowców
  • konto słuchacza założyło ponad 100 000 użytkowników
  • zorganizowano kilkadziesiąt wykładów otwartych, debat, konferencji i spotkań
  • filmy i transmisje na kanale YouTube UOUW mają blisko 85 000 wyświetleń