O Unii Europejskiej, w 20. rocznicę jej największego rozszerzenia, rozmawiali eksperci z różnych części Europy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. To właśnie 20 lat temu, aż 10 nowych państw dołączyło do grona członków UE.

Ta symboliczna rocznica poszerzenia Unii Europejskiej jest doskonałym momentem, do podsumowania zarówno sukcesów, jak i wyzwań napotkanych w trakcie tego procesu. Nowe państwa członkowskie, wchodząc w szeregi UE, przyniosły korzyści zarówno sobie, doświadczając silnej integracji gospodarczej, politycznej i społecznej, jak i starszym państwom członkowskim.

 

To właśnie o Unii Europejskiej debatowali 4 września paneliści podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podjęli oni próbę odpowiedzi na pytanie, co doświadczenia z przeszłości mogą powiedzieć nam o przyszłości Unii Europejskiej. Skupili się głównie na kontekście możliwych rozszerzeń i pogłębianiu integracji w ramach UE. Czy większa Unia będzie potrzebowała instytucjonalnych zmian i bardziej wydajnych procedur podejmowanych decyzji?

 

 

W panelu udział wzięli:

 

Philipp Lausberg, Analityk ds. Polityki Programu Ekonomii Politycznej, Centrum Polityki Europejskiej, Belgia

Andrzej Szejna, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polska

Glen Hodgson, CEO, Free Trade Europa, Szwecja

Václav Klaus, Prezydent Republiki Czeskiej (2003-2013), Przewodniczący, Instytut Václava Klausa, Czechy

Robert Grey, Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego.

Kanclerz Grey podzielił się spostrzeżeniami, na temat łączenia nauki i polityki międzynarodowej: – Wyzwania przed którymi stoi Unia Europejska, od zmian klimatycznych po transformację cyfrową i cyberbezpieczeństwo, wymagają polityki opartej na dowodach, najnowszych danych i badaniach naukowych. W dobie globalnych wyzwań, to właśnie nauka może pomóc nam stworzyć skuteczną politykę międzynarodową. Dzięki bliskiej współpracy uniwersytetów ze światem polityki, Unia Europejska będzie posiadała strategie geopolityczne, oparte na najnowszych badaniach. Umożliwią jej one przewodzenie w takich kwestiach jak: zrównoważony rozwój, zarządzanie cyfrowe czy sztuczna inteligencja. Tym sposobem wzmocnimy pozycję Unii Europejskiej jako światowego lidera. Jeśli połączymy środowisko akademickie z polityką międzynarodową, możemy być pewni, że wszystkie decyzje polityczne będą oparte na nauce.

 

Kanclerz Grey odniósł się także do tego, w jaki sposób możemy zapewnić Unii Europejskiej przywództwo technologiczne.

– Najnowocześniejsze badania naukowe w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja, energia odnawialna, biotechnologia, to klucz do utrzymania przewagi konkurencyjnej UE na arenie międzynarodowej. Powiązanie instytucji akademickich i sektora prywatnego UE, może przyspieszyć rozwój i wdrażanie strategicznych technologii, zapewniając jej pozycję lidera światowej innowacji. Uniwersytety jako ośrodki badawcze, muszą budować silne relacje z biznesem, by przynosić korzyści zarówno społeczeństwu, jak i rynkowi – powiedział Robert Grey, kanclerz UW.