– Gdy rozpoczyna się nowy miesiąc, rok czy nawet stulecie, nie słychać grzmotu burzy czy dźwięku trąb. Tomasz Mann w „Czarodziejskiej górze” zauważył, że w rzeczywistości nie istnieją cezury, które symbolizowałyby upływ czasu. To my – ludzie – nadajemy takim cezurom znaczenie, bijąc w dzwony i strzelając na wiwat. Dziś na wiwat strzela Uniwersytet Warszawski. Dokładnie 200 lat temu wydano edykt ustanawiający Królewski Uniwersytet Warszawski – tymi słowami prof. Marcin Pałys, rektor UW, rozpoczął Galowy Koncert Jubileuszowy w Filharmonii Narodowej. Był to kulminacyjny punkt obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego trwających od października 2015 roku. Koncert w Filharmonii był ostatnim z kilku wydarzeń zorganizowanych tego dnia przez uczelnię.
Medal 200-leciaUroczystości rozpoczęły się o 15.00 w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej od wręczenia Medali 200-lecia pracownikom uczelni. Wyróżnienia otrzymali nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracji. Kandydatów do wyróżnienia zgłaszali m.in. dziekani oraz kierownicy jednostek. – Są wśród Państwa wybitni naukowcy budujący mosty pomiędzy dyscyplinami i środowiskami, kreatywni nauczyciele podziwiani przez studentów, a także pracownicy administracji, dzięki którym uczelnia staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem pracy i nauki. Chciałbym, żebyśmy wszyscy mieli świadomość, że praca każdej z tych grup jest dla Uniwersytetu równie ważna. To dzięki Państwa zaangażowaniu nasza uczelnia może się rozwijać, to Państwa praca sprawia, że jesteśmy najlepsi w Polsce, to Państwo budują prestiż naszej uczelni w kraju i na świecie. Tą uroczystością chcemy pokazać, że jesteśmy Państwu wdzięczni za tę pracę oraz że ją doceniamy – mówił podczas uroczystości prof. Marcin Pałys. Nie wszystkie medale jubileuszowe zostały wręczone 19 listopada. Kolejne uroczystości odbędą się 23 oraz 30 listopada w Sali Kolumnowej. Więcej >>
W trakcie spotkania w Bibliotece rektor UW odebrał prezenty urodzinowe, m.in. od prof. Wojciecha Nowaka, rektora UJ oraz prof. Jana Szmidta, rektora Politechniki Warszawskiej i przewodniczącego KRASP. Więcej >>
Prace nad przygotowaniem jubileuszu podsumował prof. Tadeusz Tomaszewski, prorektor UW poprzedniej kadencji oraz przewodniczący komitetu organizującego obchody. – Nie chcieliśmy, aby był to jubileusz władz rektorskich. Zależało nam, aby było to święto wszystkich pracowników i studentów – mówił prof. Tomaszewski. – Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowanie imprez odbywających się przez ostatni rok – dodał.
Rozświetlony kampus O 16.30 zegar umieszczony na dachu Dawnej Biblioteki zakończył swój bieg po 1000 dniach odliczania. Z tej okazji na dziedzińcu przed budynkiem zgromadziły się tłumy pracowników, studentów, warszawian i turystów. – 19 listopada 1816 roku mieszkańcy Polski mogli obserwować całkowite zaćmienie słońca. Tego dnia liczne miasta i mniejsze miejscowości pogrążyły się na dłuższą chwilę w ciemnościach. My dla odmiany zamierzamy dzisiaj rozświetlić Warszawę. A mamy ku temu powód. Nasz Uniwersytet kończy 200 lat – mówił prof. Marcin Pałys, rektor UW. – W tym dniu zaczęła się symbolicznie historia naszej uczelni – instytucji, która ma szczególną właściwość. Wielu z tych, którzy jako świeżo upieczeni maturzyści przekraczają bramę przy Krakowskim Przedmieściu, związuje się z Uniwersytetem na całe życie. Z okazji jubileuszu ukazał się zbiór wspomnień właśnie takich osób – które na uczelni spędziły pół wieku lub więcej. Jedna z nich napisała, że Uniwersytetowi zawdzięcza przede wszystkim możliwość spotkania ciekawych i kreatywnych indywidualności gotowych do twórczej inspiracji i współpracy – podkreślał rektor.
Publiczność zgromadzona na kampusie mogła obejrzeć mapping na budynku Biblioteki oraz pokaz fajerwerków nad gmachem Auditorium Maximum, a także poczęstować się jubileuszowym tortem. Świeczki na torcie zdmuchnęły osoby, które obchodzą swoje urodziny w tym samym dniu co uczelnia. Wśród studentów i pracowników takich osób jest 130, dostali oni specjalne zaproszenia na uroczystość.
Galowy Koncert w FilharmoniiWieczorem w Filharmonii Narodowej odbył się Galowy Koncert, podczas którego miała miejsce premiera utworu „Through the Looking-Glass” specjalnie skomponowanego na 200. urodziny UW. Jego autorem jest Paweł Szymański. Orkiestrę Filharmonii wykonującą kompozycję poprowadził maestro Jacek Kaspszyk. W drugiej części spotkania goście usłyszeli koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Julianny Awdiejewej, laureatki I nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2010 roku. Koncert transmitowany był przez Program Drugi Polskiego Radia.
Przed rozpoczęciem koncertu złote Medale 200-lecia odebrali byli rektorzy uczelni: prof. Włodzimierz Siwiński, prof. Piotr Węgleński oraz prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. – Chciałbym podkreślić, że dziękujemy Państwu nie tylko za lata urzędowania, ale także za to, że i później nie przestali Państwo wspierać uczelni, a Państwa opinie i rady są dla nas wszystkich nieocenioną wskazówką – mówił rektor Marcin Pałys. – To jest medal nie tylko dla mnie, ale dla was wszystkich! – zwróciła się do gości w Filharmonii prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.
Prof. Henryk Samsonowicz oraz prof. Andrzej Kajetan Wróblewski, którzy nie mogli uczestniczyć w koncercie, odbiorą złote Medale 200-lecia w najbliższych dniach.
Patronami medialnymi jubileuszu są Polskie Radio i Telewizja Polska.