Wybory rektora i członków Senatu, nowy akademik i inwestycje na kampusach, czworo laureatów grantów ERC, przejęcie przewodnictwa w Sojuszu 4EU+, Forum Sztucznej Inteligencji w Karpaczu. Co jeszcze wydarzyło się w 2024 roku na UW? Przedstawiamy wybór 10 ważnych dla uczelni wydarzeń.

 

1. Wybory na uczelni

18 kwietnia, podczas zebrania wyborczego, Kolegium Elektorów UW wybrało prof. Alojzego Z. Nowaka na rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Głosowanie rozstrzygnięto w pierwszej turze, w której prof. Alojzy Z. Nowak otrzymał 281 głosów elektorskich, czyli ponad 65% ogółu. Tego samego dnia odbyły się także wybory do Senatu UW w kadencji 2024–2028.

 

2. Nowe inwestycje

17 września odbyło się otwarcie nowego akademika UW, położonego przy ul. Sulimy 4. Znajdują się w nim 382 miejsca w pokojach jedno- oraz dwuosobowych. Pokoje są pojedyncze lub połączone w segmenty składające się z dwóch lub czterech pokoi. Segmenty czteropokojowe wyposażone są w aneks kuchenny i węzeł sanitarny. Mieszkańcy akademika mają do dyspozycji także liczne pomieszczenia wspólne, tj. salę ćwiczeń, świetlicę, kuchnię z jadalnią, pralnię z suszarnią, pokoje pracy i cichej nauki. Przy budynku znajduje się plac sportowy, rowerownia oraz alejki parkowe. Na poziomie -1 jest parking podziemny. Gmach charakteryzuje się prostą, nowoczesną formą, zaprojektowaną na planie czteroramiennym przypominającym wiatrak. Budynek ma osiem kondygnacji – siedem naziemnych i jedną podziemną. Powierzchnia całkowita budynku wynosi prawie 13 tys. m², a powierzchnia użytkowa niemalże 6 tys. m². Budowa akademika trwała od grudnia 2021 roku. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 94,9 mln zł.

28 października odbyło się otwarcie budynku administracyjno-dydaktycznego na Górnym Dziedzińcu kampusu przy Krakowskim Przedmieściu. Swoje siedziby będą miały w nim jednostki zajmujące się obsługą kandydatów na studia oraz związane z umiędzynarodowieniem Uniwersytetu Warszawskiego i wsparciem studentów, doktorantów i pracowników z zagranicy podczas pobytu na uczelni. Powierzchnia całkowita budynku wynosi 1,4 tys. m². Obiekt ma dwa piętra naziemne oraz kondygnację podziemną. Znajduje się w nim m.in.: dziesięć pomieszczeń biurowych, trzy sale warsztatowe przeznaczone dla kilkunastu uczestników, pomieszczenia dla pracowników naukowych, sala wykładowa z ruchomą ścianką, która umożliwia przedzielenie przestrzeni na dwie mniejsze, pomieszczenia socjalne, szatnia, przestrzeń wielofunkcyjna, w której będą mogły odbywać się zarówno wykłady, jak i konferencje. Na parterze budynku znajduje się otwarta przestrzeń studencka.

Na Kampusie Głównym UW zakończone zostały również dwie inne inwestycje: przebudowy budynku Porektorskiego i poddasza Pałacu Kazimierzowskiego. Dzięki przebudowie budynku Porektorskiego w zabytkowych wnętrzach wprowadzone zostały rozwiązania funkcjonalne i audiowizualne dostosowane do potrzeb związanych z kształceniem oraz zadań administracyjnych. Realizacja inwestycji umożliwiła również poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku znajdują się zachowane elementy zabytkowe – klatki schodowe, część drzwi, stropy, parapety. Dawne mieszkanie rodziny Fryderyka Chopina, które znajdowało się w budynku, zostanie przekształcone w przestrzeń ekspozycyjną. W budynku Porektorskim swoją siedzibę mają wydziały Orientalistyczny oraz Nauk o Kulturze i Sztuce.

 

Realizacja inwestycji w Pałacu Kazimierzowskim umożliwiła stworzenie na trzecim piętrze budynku nowej przestrzeni. Znajdują się tam m.in. sale, w których mogą być zorganizowane konferencje i spotkania, pomieszczenia biurowe, pomieszczenie socjalne oraz przestrzeń techniczna.

Nawiązanie do otaczającej przestrzeni, optymalny układ pomieszczeń, oszczędne środki wyrazu. Tymi cechami charakteryzuje się zwycięski projekt budynku Centrum Sportu i Rekreacji UW, który powstanie na warszawskiej Ochocie. Spośród 17 nadesłanych prac w zakończonym 20 lutego konkursie architektonicznym jury najwyżej oceniło pomysł pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak. Inwestycja jest częścią Programu Wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”.

14 listopada została podpisana umowa pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i generalnym wykonawcą inwestycji przy ul. Bednarskiej 2/4, firmą KARMAR S.A. Z budynku UW na Powiślu korzystać będą studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii (WDIB) oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE). W nowym gmachu swoją siedzibę będzie miała także uniwersytecka rozgłośnia – Akademickie Radio Kampus. Budynek powstanie na terenie znajdującym się pomiędzy ulicami Bednarską, Dobrą, Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie. Zostanie połączony z gmachem dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej, dotychczasową siedzibą WDIB. Obiekt położny będzie tuż obok przejścia pod Wisłostradą oraz 300 m od kładki pieszo-rowerowej na Wiśle. Cechować się będzie wieloelementową i wielopłaszczyznową elewacją oraz włączeniem zieleni w strukturę budynku. Jego powierzchnia całkowita wynosić będzie prawie 19,2 tys. m².

Od 25 maja pracownicy, doktoranci oraz emeryci i renciści UW mogą skorzystać z wypoczynku w zmodernizowanym Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku „Wrzos” w Kościelisku należącym do Uniwersytetu Warszawskiego. 24 maja odbyła się uroczystość otwarcia ośrodka po przebudowie. Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku „Wrzos” znajduje się w miejscowości Kościelisko położonej u wylotu malowniczej Doliny Kościelskiej, 8 km od Zakopanego. Od 1973 roku ośrodek jest własnością Uniwersytetu Warszawskiego. Łącznie oferuje 28 miejsc wypoczynkowych, z których mogą korzystać pracownicy, doktoranci oraz emeryci i renciści UW. W ostatnich latach przeprowadzona została przebudowa i rozbudowa ośrodka. 24 maja obyło się jego ponowne oficjalne otwarcie po zakończeniu prac remontowych.

3. Cztery nowe granty ERC

W 2024 roku Uniwersytet Warszawski zyskał czworo nowych laureatów prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC).

 

Prof. Emanuel Gull z Uniwersytetu w Michigan jest fizykiem teoretykiem, specjalistą w rozwijaniu metod numerycznych opisujących skomplikowane i wieloelementowe układy kwantowe. Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała mu prestiżowy Advanced Grant na realizację projektu dotyczącego algorytmów kwantowych. Badacz przeniesie swoje laboratorium z Michigan na warszawską Ochotę. To pierwszy taki przypadek w historii naszej uczelni, gdy zagraniczny laureat grantu ERC zdecydował się prowadzić swoje badania na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Prof. Grażyna Jurkowlaniec z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce jest pierwszą Polką, która otrzymała ERC Advanced Grant. W projekcie SAIGA będzie analizowała relacje między badaniami nad fauną Europy Wschodniej a sposobami rozumienia tego regionu w epoce nowożytnej, czyli między XVI a XVIII wiekiem.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierownictwem prof. Adama Izdebskiego z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżowy grant Synergy Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Projekt EUROpest: Zrozumieć na nowo rolę pandemii w przedprzemysłowej Europie (1300-1800 CE): historia, nauki przyrodnicze i uczenie maszynowe będzie realizowany w konsorcjum, którego liderem jest Uniwersytet Warszawski. To pierwszy grant Synergy dla UW.

 

3 grudnia Europejska Rada ds. Badań Naukowych ogłosiła wyniki konkursu na granty Consolidator, którego laureatką została prof. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii UW. Jest to jedyny grant Consolidator przyznany w tym roku polskiej instytucji. Przedmiotem badań będą relacje hominidów, które jeszcze 50 czy 60 tys. lat temu zamieszkiwały Ziemię, z człowiekiem współczesnym.

4. Pożegnanie prof. Piotra Węgleńskiego

Prof. Piotr Węgleński był wybitnym uczonym, autorytetem w świecie nauki i Człowiekiem Uniwersytetu. 1 lutego społeczność akademicka UW pożegnała wieloletniego prorektora i rektora uczelni. – To z jednej strony zaszczyt móc wyrazić szacunek i wspominać swoich poprzedników, a z drugiej ogromny żal żegnać ludzi wielkich zasług; ludzi, którym zarówno Uniwersytet Warszawski, jak i naukowe środowisko w kraju i za granicą zawdzięczają bardzo wiele. Podsumowanie życia oraz działalności prof. Piotra Węgleńskiego nie jest łatwe. Był postacią barwną, skromną i niezwykle ważną dla UW. Zrealizował liczne projekty służące rozwojowi uczelni i zmienił jej obraz w kraju oraz za granicą – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas uroczystego spotkania poświęconego pamięci prof. Piotra Węgleńskiego.

 

Informacje o wszystkich osobach związanych z naszą uczelnią, które odeszły w 2024 roku, publikowane są w piśmie uczelni: https://www.uw.edu.pl/pismo-uczelni/.

5. Pozytywna ocena w ewaluacji śródokresowej IDUB

Uniwersytet Warszawski wraz z dziewięcioma pozostałymi szkołami wyższymi będącymi laureatami Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) został oceniony pozytywnie podczas ewaluacji śródokresowej. Była ona prowadzona w 2023 roku przez międzynarodowy zespół ekspertów. Pierwszy konkurs w Programie IDUB został rozstrzygnięty przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2019 roku. Nagrodzono wówczas dziesięć polskich szkół wyższych, w tym Uniwersytet Warszawski, który oceniono najwyżej spośród wszystkich zgłoszonych. Laureaci otrzymują w latach 2020–2026 zwiększoną o 10% kwotę subwencji.

 

6. UW najpopularniejszą uczelnią w Polsce

W listopadzie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przedstawiło informację o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/2025 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki. Uniwersytet Warszawski był najczęściej wybieraną uczelnią zarówno według ogólnej liczby przyjętych (według stanu na dzień 1 października 2024 roku – 9 514; według stanu na 18 października – 11 928), jak i zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie (według stanu na dzień 1 października 2024 roku – 46 484; według stanu na 18 października – 52 916).

 

7. Europejskie spotkanie na UW

Ponad 300 gości, osiem europejskich uczelni, kilkadziesiąt sesji, warsztatów i spotkań. Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się trzydniowe Annual Meeting Sojuszu 4EU+, którego członkiem jest UW. 26 września rektor prof. Alojzy Z. Nowak przejął z rąk rektora Uniwersytetu w Mediolanie prof. Elio Franziniego przewodnictwo w Sojuszu.

 

Sojusz 4EU+ tworzy osiem uczelni badawczych, które wspólnie budują jeden Europejski Uniwersytet. Dla Uniwersytetu Warszawskiego stanowi jedną z najważniejszych strategicznych inicjatyw. Dzięki 4EU+ budowana jest wspólna infrastruktura edukacyjna, badawcza, cyfrowa i mobilnościowa. Ponad 300 tys. studentów, prawie 30 tys. doktorantów i ponad 50 tys. pracowników z Warszawy, Pragi, Kopenhagi, Heidelbergu, Paryża, Mediolanu i Genewy codziennie ma okazję wymieniać się doświadczeniami, realizować wspólne badania czy prowadzić innowacyjne projekty edukacyjne. Łącznie w Sojuszu rozpoczęto dotychczas ponad 240 projektów międzyuczelnianych.

 

Co roku Sojusz organizuje zakrojone na szeroką skalę wydarzenie podsumowujące – Annual Meeting – każdego roku na innej uczelni. Tegoroczna edycja została zorganizowana przez Uniwersytet Warszawski pod hasłem Digital 4EU+. Education – Research Cooperation. Zgodnie z przyjętą zasadą przewodniczenie Sojuszowi jest przechodnie i trwa rok. Podczas spotkania w Warszawie prezydencja Sojuszu 4EU+ została uroczyście przekazana rektorowi UW prof. Alojzemu Z. Nowakowi.

8. Forum AI w Karpaczu

18 czerwca w Sali Złotej w Pałacu Kazimierzowskim odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie realizacji w Karpaczu Forum AI. List intencyjny podpisało siedmioro sygnatariuszy: Uniwersytet Warszawski, Ministerstwo Cyfryzacji, Politechnika Krakowska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Poznańska oraz Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

 

– Nauka musi nie tylko podążać, ale wręcz wyprzedzać potrzeby nowoczesnej gospodarki i rozwoju cywilizacyjnego. Nowoczesne uniwersytety muszą mieć związki z biznesem i nowymi technologiami. Chcemy kształcić przyszłych przedsiębiorców, innowatorów i kreatorów rynku. Forum Sztucznej Inteligencji (Forum AI) w Karpaczu służy wsparciu tych działań. To tu będziemy wymieniać się doświadczeniami, ustalać potrzeby i określać wspólne cele, a przez to budować konkurencyjną gospodarkę i budować międzynarodowe bezpieczeństwo. Nasi studenci i absolwenci mają olbrzymi potencjał – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.

 

– Organizacja Forum AI podczas nadchodzącego Forum Ekonomicznego w Karpaczu to wydarzenie o niezwykłej wadze. W dobie dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji takie forum jest niezbędną platformą do wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk między naukowcami, przedsiębiorcami oraz decydentami – dodał kanclerz UW Robert Grey. Forum Sztucznej Inteligencji odbywało się od 3 do 5 września 2024 roku w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Było jednym z największym wydarzeń z zakresu AI skupiającym wybitnych ekspertów z tej dziedziny.

9. Polska w Dolinie Krzemowej

11 września Uniwersytet Warszawski wraz z siedmioma innymi polskimi uczelniami podpisał umowę o współpracy z Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation, and Entrepreneurship. Wspólne działania będą dotyczyły m.in. promowania i publikacji wyników badań naukowych oraz współpracy z przemysłem prowadzonych przez uczelnię.

 

10. Nowe repozytoria danych badawczych

Archiwizacja i udostępnianie danych badawczych to główne zadania instytucjonalnego repozytorium utworzonego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych UW. Podczas spotkania, które odbyło się 12 stycznia, prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, zainaugurował działanie nowej bazy danych.

 

27 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie zainaugurowano działalność Repozytorium Instytucjonalnego UW. To platforma, na której gromadzone są i udostępniane publikacje pracowników, doktorantów i studentów uczelni.

UW w mediach

Każdego roku w prasie drukowanej – ogólnopolskiej i lokalnej – oraz w telewizji i radiu ukazuje się ponad 20 tys. materiałów, w których wzmiankowany jest Uniwersytet Warszawski. W portalach internetowych uczelnia pojawia się ponad 80 tys. razy, a w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter/X, Instagram) – ponad 50 tys. razy.

 

W 2024 roku rzeczniczka prasowa i pracownicy Biura Prasowego UW udzielili około 500 odpowiedzi na pytania dziennikarzy różnych redakcji oraz Polskiej Agencji Prasowej. Wypowiedzi były cytowane łącznie w około 1 000 materiałów.

 

Pracownicy UW występują w kilkudziesięciu materiałach prasowych, radiowych i telewizyjnych tygodniowo jako eksperci komentujący bieżące wydarzenia ze świata polityki, nauki, biznesu czy kultury i sztuki. Biuro Prasowe UW pośredniczy w kontakcie między dziennikarzami a pracownikami uczelni. Biuro Prasowe UW prowadzi bazę ekspertów, w której znajdują się wpisy dotyczące około 2 tys. naukowców.

 

W październiku i grudniu odbyły się śniadania prasowe, podczas których przedstawiciele władz UW rozmawiali z dziennikarzami m.in. o inwestycjach, badaniach, współpracy krajowej i zagranicznej.

 

„Czy ja dobrze rozumiem?” to program popularnonaukowy realizowany przez TVP Nauka we współpracy z Biurem Prasowym UW. W 16 odcinkach eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego i innych ośrodków analizują różne tematy z szeroko pojętych nauk humanistycznych i społecznych. Część nagrań zostało zrealizowanych w przestrzeniach UW: na poddaszu Pałacu Kazimierzowskiego, w nowo otwartym budynku na Górnym Dziedzińcu Kampusu Głównego, w Auditorium Maximum, Bibliotece Uniwersyteckiej czy w budynku przy ul. Dobrej 55. Gościem jednego z odcinków jest rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, który mówi o wyzwaniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.