W czerwcu mija 40 lat od rozpoczęcia współpracy między Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Kraju Saary (Universität des Saarlandes) w niemieckim Saarbrücken. 1 czerwca na UW odbyły się obchody jubileuszu.

– Z Uniwersytetem Kraju Saary mamy bardzo dobre relacje. Wielu naszych profesorów i studentów prowadziło badania i studiowało na tej uczelni. Prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych prof. Sambor Grucza obronił tam swoją pracę doktorską – mówił podczas spotkania prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW. – Nie zawsze współpraca z uczelniami w Europie była możliwe w takim stopniu, jak dziś, kiedy nasze kraje są w Unii Europejskiej – dodał rektor.

 

Wizyta gości z Saarbrücken rozpoczęła się od spotkania delegacji obu uczelni w Sali Senatu UW. W spotkaniu udział wzięli m.in.: prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, prof. Cornelius König, wiceprezydent Uniwersytetu Kraju Saary, a także uczestnicy wymiany między dwiema uczelniami.

 

– Obchodzenie takiego jubileuszu jest szczególnie ważne jako moment refleksji nad początkami i historią naszych relacji. W 1983 roku Polska była wprawdzie bliska geograficznie, ale nie wiedzieliśmy o sobie zbyt wiele ze względu na granicę, jaką wyznaczała żelazna kurtyna. Dzisiejsza wizyta naszej delegacji wydaje się już czymś oczywistym. Przy takich okazjach warto przypomnieć sobie, że nie zawsze tak było – powiedział prof. dr Cornelius König, wiceprezydent Uniwersytetu Kraju Saary, dodając: – Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie na Uniwersytet Warszawski i bardzo się cieszę, że możemy wspólnie świętować jubileusz naszej współpracy.

 

Z okazji 40-lecia współpracy na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu zostało też zasadzone jubileuszowe drzewo.

Oba uniwersytety łączy umowa o bezpośredniej współpracy akademickiej, która została podpisana 12 czerwca 1983 roku. Od tamtego czasu uczelnie współpracują w zakresie realizacji projektów naukowych, pobytów badawczych, stypendiów doktoranckich i studenckich. Od 2015 roku organizowane są wspólne warsztaty LiNaWo dla doktorantów lingwistyki i germanistyki, a od 2016 roku warsztaty dla doktorantów i studentów anglistyki.