Ponad 210 osób wzięło udział w inicjatywach zorganizowanych w ramach projektu 4EU+ for Ukraine. Jego druga edycja trwa do końca roku. Jednym z ostatnich wydarzeń z cyklu była konferencja z udziałem studentów, która odbyła się 2 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie podsumowujące cały projekt zaplanowano na 10–11 grudnia.
– Bardzo się cieszę, widząc przedstawicieli wszystkich uczelni partnerskich i ukraińskich szkół wyższych na Uniwersytecie Warszawskim. To dobra okazja na wymianę myśli i doświadczeń, ale też lepsze poznanie się – powiedział prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, otwierając konferencję studencką zorganizowaną na UW w ramach projektu 4EU+ for Ukraine.
W wydarzeniu wzięli udział studenci z uczelni Sojuszu 4EU+ (UW, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas, Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet w Mediolanie), Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu im. V. N. Karazina, Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki oraz Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki, a także III sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce Vasyl Melnychuk oraz przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) – koordynatora programu „Solidarni z Ukrainą”, w ramach którego projekt 4EU+ for Ukraine jest realizowany przez UW.
– To spotkanie udowadnia, że dobrze jest być dobrym. Uniwersytet Warszawski przewodzi w Polsce pod względem umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego. Jestem dumny z podejmowanych przez uczelnię inicjatyw. Cieszę się też, że NAWA może wspierać tak ważne przedsięwzięcia jak projekt 4EU+ for Ukraine – powiedział dr Łukasz Gołota, zastępca dyrektora NAWA, który pracuje również na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Spotkanie na Uniwersytecie Warszawskim zostało zorganizowane przez Biuro Współpracy z Zagranicą UW oraz 4EU+ Student Committee. Studenci mieli okazję rozmawiać na temat samorządności w ramach Sojuszu 4EU+ czy digitalizacji w szkołach wyższych. Uczestniczyli również w warsztatach z wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji.
Kursy, warsztaty, kompetencje
To już druga edycja projektu 4EU+ for Ukraine koordynowanego przez Uniwersytet Warszawski i finansowanego przez NAWA. Od stycznia uczelnia zrealizowała kilkanaście spotkań, warsztatów, kursów i zajęć, których wspólnym celem było wzmocnienie i rozwój współpracy Sojuszu 4EU+ z trzema uczelniami partnerskimi z Ukrainy: Kijowskim Uniwersytetem Narodowym im. Tarasa Szewczenki, Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki oraz Charkowskim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Karazina.
Wśród nich były m.in.:
- intensywny kurs przekładu literatury ukraińskiej;
- webinar o komunikacji międzykulturowej;
- warsztaty dotyczące innowacji w nauczaniu;
- zajęcia dotyczące planowania kariery zawodowej;
- warsztat językoznawstwa korpusowego.
W wydarzeniach projektowych wzięło udział ponad 210 osób – studentów, doktorantów i pracowników.
Spotkanie podsumowujące projekt, którego realizacja trwa do końca roku, odbędzie się w dniach 10–11 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie BWZ UW >>