– Sojusz 4EU+ powstał po to, by dzielić i budować razem przyszłość. Bardzo się cieszę, że nasi ukraińscy partnerzy włączają się w tę misję – powiedział prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, otwierając 4EU+ Education Days na Uniwersytecie Warszawskim.

20 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęły się 4EU+ Education Days, związane z projektem 4EU+ dla Ukrainy, finansowane ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu „Solidarni z Ukrainą”.

 

– Nie spotykamy się tu po to, by się chwalić czy promować, lecz aby pokazać: tak, możemy planować przyszłość i to robimy. Po to powstał Sojusz 4EU+. Bardzo się cieszę, że nasi ukraińscy partnerzy włączają się w tę misję – powiedział prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, otwierając spotkanie w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego.

Wydarzenie miało charakter hybrydowy i trwało dwa dni. Uczestnicy, wśród których byli przedstawiciele uczelni partnerskich z Ukrainy (Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina) oraz Sojuszu 4EU+ (stacjonarnie ponad 50 osób), brali udział w warsztatach i sesjach szkoleniowych dotyczących strategii cyfrowego nauczania i uczenia się, projektów European Degree Label, Erasmus Mundus Design Measures i Erasmus Mundus Joint Masters, akredytacji wspólnych programów studiów w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego (EHEA) oraz systemu zarządzania jakością 4EU+.

 

W 4EU+ Education Days uczestniczyły m.in. zastępczyni dyrektora NAWA dr Zofia Sawicka oraz sekretarz generalna 4EU+ Isabelle Kratz.

 

Integracja międzykulturowa

20 czerwca w Sali Kolumnowej w siedzibie Wydziału Historii UW odbyła się kolacja networkingowa z udziałem uczestników 4EU+ Education Days oraz tygodnia szkoleniowego dla partnerów zagranicznych (Staff Training Week), organizowanego dorocznie przez Buro Współpracy z Zagranicą UW, finansowanego z funduszy Programu Erasmus+.

 

W tygodniu szkoleniowym, dotyczącym komunikacji w środowisku wielokulturowym, wzięło udział około 40 uczestników z krajów europejskich i pozaeuropejskich, w tym z: Bhutanu, Izraela, Palestyny, Tajwanu.