Wolontariusze z Wydziału Fizyki UW w ramach akcji „Materiały dla medyków” wydrukowali już ponad 5 tys. przyłbic ochronnych. Materiały te otrzymało dotychczas ponad 100 instytucji medycznych. Akcję można wspierać poprzez zakup elementów do produkcji lub wpłatę funduszy.

Zespół wolontariuszy z Wydziału Fizyki UW – pracowników, studentów i doktorantów – w ramach akcji „Materiały dla medyków” produkuje przyłbice ochronne, które są obowiązkowym elementem wyposażenia służb medycznych mających bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

 

Przyłbice tworzone są z wykorzystaniem technologii druku 3D. W drukarkach powstają opaski przyłbic, do których osobno dołączana jest wykonana z tworzywa sztucznego przesłona ochronna, wycinana na ploterze laserowym. W ramach akcji powstało już ponad 5000 sztuk tych środków ochronnych. Materiały zostały przekazane bezpłatnie placówkom medycznym i innym instytucjom w całej Polsce. Łącznie przyłbice otrzymało ponad 100 instytucji.

 

Wsparcie darczyńców

Akcja rozwija się dynamicznie dzięki zaangazowaniu darczyńców. Projekt wsparła firma Aviva, która wyposażyła pracownię w dodatkowe 10 drukarek 3D. Dzięki temu możliwe było zwiększenie produkcji ze 150 do 300 sztuk dziennie. W ramach tej współpracy powstało dotychczas łącznie 4000 przyłbic. Działania zespołu wsparła także firma Lenovo, która przekazała 133 kg filamentu oraz 4 nowoczesne laptopy. Dostarczanie przyłbic odbywa się m.in. we współpracy z firmami InPost oraz Uber.

 

Inicjatywę mogą wspierać także osoby prywatne: poprzez samodzielny zakup filamentu i wysyłkę pod wskazany adres oraz poprzez przekazanie środków pieniężnych na zakup materiałów. Projekt wsparło już 130 osób, które dotychczas przekazały prawie 22 tys. zł i ponad 200 kg filamentu. Informacje dotyczące tego, jak można zostać darczyńcą znajdują się na stronie akcji.

 

– Wzrost zdolności produkcyjnych oraz wsparcie naszych wspaniałych Sponsorów i Darczyńców daje realne szanse na osiągnięcie naszego celu: 10 tys. wydrukowanych i przekazanych przyłbic – ocenia prof. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki UW, koordynator przedsięwzięcia.

 

Zaangażowanie całej społeczności

Projekt realizowany jest w działającej na Wydziale Fizyki pracowni Makerspace@UW, ale w przedsięwzięcie zaangażowana jest cała społeczność Wydziału. Projekt wspierają także inne osoby i jednostki z Uniwersytetu Warszawskiego – Instytut Archeologii UW wydrukował na swoich drukarkach i dostarczył elementy do ponad 100 przyłbic. Prawie 300 takich elementów wydrukowali w domach wolontariusze korzystający ze swoich prywatnych drukarek 3D.

 

Więcej informacji o produkcji przyłbic znajduje się na stronie projektu pod adresem: http://makerspace.uw.edu.pl/pl. Dodatkowe informacje znajdują się także na stronie Wydziału Fizyki UW: https://www.facebook.com/fizykaUW/