Na Wydziale Fizyki UW drukowane są przyłbice ochronne, które otrzymało już ponad 90 instytucji medycznych. Do tej pory wyprodukowano już ponad 4000 tych materiałów. Dzięki współpracy z firmą AVIVA możliwa jest produkcja 300 przyłbic dziennie.

Zespół wolontariuszy z Wydziału Fizyki UW – pracowników, studentów i doktorantów – w ramach akcji „Materiały dla medyków” produkuje przyłbice ochronne, które są obowiązkowym elementem wyposażenia służb medycznych mających bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Projekt realizowany jest w ramach działającej na Wydziale Fizyki przestrzeni projektów studenckich Makerspace@UW.

 

Przyłbice tworzone są z wykorzystaniem technologii druku 3D. W drukarkach powstają opaski przyłbic, do których osobno dołączana jest wykonana z tworzywa sztucznego przesłona ochronna, wycinana na ploterze.

 

W ramach akcji powstało już ponad 4000 sztuk tych środków ochronnych. Materiały zostały przekazane do szpitali (w tym do szpitalnych oddziałów ratunkowych) oraz domów opieki w różnych miejscach w Polsce. Łącznie przyłbice otrzymało ponad 90 instytucji.

 

Działalność zespołu z Wydziału Fizyki UW rozwija się dzięki wsparciu firmy AVIVA. W ramach tej współpracy, naukowcy korzystają z 10 dodatkowych drukarek 3D. Urządzenia te umożliwiły zwiększenie produkcji ze 100 do 300 sztuk dziennie. W sumie we współpracy z firmą AVIVA planowane jest wydrukowanie 6 tys. przyłbic medycznych. Wcześniej – ponad 1000 – wydział wyprodukował we własnym zakresie.

 

– Nasza akcja osiąga powoli rozmiary małego przedsiębiorstwa. Na początku akcji myśleliśmy o 24 przyłbicach dziennie – teraz możemy produkować ich 300 – mówi prof. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki UW, koordynator przedsięwzięcia.

 

Osoby zaangażowanie w akcję pracują w systemie zmianowym. Zespół przykłada szczególną wagę do sposobu przekazywania elementów do kolejnych etapów pracy, dezynfekcji pomieszczeń oraz środków ochrony osobistej. – Dbamy o to, żeby nasi wolontariusze pracowali w warunkach, które nie narażają ich zdrowia – komentuje prof. Wysmołek.

 

Zespół zachęca zainteresowane osoby i instytucje do współpracy. Akcję można wesprzeć poprzez dostarczenie elementów do produkcji lub przekazanie funduszy na zakup materiałów. – Jest to dla nas wielkie wyzwanie, ale jestem pewien, że sobie poradzimy. Mam wrażenie, że z takim zespołem, przy wsparciu darczyńców możemy góry przenosić – podsumowuje prof. Andrzej Wysmołek.

 

Więcej informacji o produkcji przyłbic znajduje się na stronie projektu pod adresem: http://makerspace.uw.edu.pl/pl

Wsparcie akcji „Materiały dla medyków”

W ramach akcji każdy darczyńca może:

 

  • dokonać zakupu filamentu do produkcji przyłbic >>
  • przekazać fundusze na zakup materiałów potrzebnych do produkcji i dystrybucji przyłbic >>