Ośrodek Badań nad Migracjami UW organizuje webinarium z udziałem prof. Biao Xiang (Instytut Antropologii Społecznej Maxa Plancka) pt. „The reversed articulation model: Global geopolitical shift, social reproduction and migration from China”.
Mówiąc o „modelu odwróconej artykulacji”, prof. Biao Xiang ma na myśli migrację z krajów (pół)peryferyjnych lub nowych centrów gospodarczych, takich jak Chiny, na Zachód, której towarzyszy transfer środków z domu do miejsca przeznaczenia. Przykładem mogą być studenci, emeryci, pacjenci medyczni, przyszłe matki i migranci „inwestycyjni”. Większość z nich migruje raczej w celu reprodukcji społecznej niż w celu dołączenia do produktywnej siły roboczej. Na przykładzie migracji z Chin od końca lat 90. Biao Xiang omówi, w jaki sposób model odwróconej artykulacji migracji i transferu wartości jest związany ze zmianami strukturalnymi w reprodukcji społecznej na świecie.
Prof. Biao Xiang jest dyrektorem Instytutu Antropologii Społecznej Maxa Plancka w Niemczech. Wcześniej był profesorem na Uniwersytecie w Oksfordzie. Jego badania dotyczą różnych rodzajów migracji. Prof. Xiang est laureatem Nagrody Anthony’ego Leedsa z 2008 roku za książkę „Global Bodyshopping” oraz Nagrody Williama L. Hollanda z 2012 roku za artykuł „Predatory Princes”. Jego chińska książka z 2000 roku (wydana po angielsku jako „Transcending Boundaries”, 2005) została wznowiona w 2018 roku jako współczesny klasyk, a „Self as Method” (we współautorstwie z Wu Qi) została uznana za najbardziej wpływową książkę 2020 roku. Jego prace zostały przetłumaczone na język japoński, francuski, koreański, hiszpański, niemiecki i włoski.
Dyskusję poprowadzi dr Marta Kindler (Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW, Ośrodek Badań nad Migracjami UW).
Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia (poniedziałek) o godz. 15.00.