Z 14 na 15 maja miłośnicy Nocy Muzeów będą mogli odwiedzić także Uniwersytet Warszawski. Swoją ofertę przygotowały w tym roku: Biblioteka Uniwersytecka, Ogród Botaniczny i Wydział Orientalistyczny.

Noc Muzeów to cykliczne wydarzenie, podczas którego udostępniane są dla zwiedzających zbiory poszczególnych instytucji kulturalnych w porze wieczornej i nocnej. W tegorocznej edycji wezmą też udział jednostki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

„BUW, naturalnie”

Tegoroczna Noc Muzeów w Bibliotece Uniwersyteckiej odbywa się pod hasłem „BUW, naturalnie”. 

 

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć wystawy przedstawiające m.in. ryciny i rysunki z kolekcji króla Stanisława Augusta ilustrujące obecność kwiatów i roślin w życiu człowieka w XVIII wieku. Oprócz tego uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczy wizerunki roślin wykorzystywanych w dawnym lecznictwie oraz poznać recepty naszych przodków na zachowanie dobrego zdrowia. Będzie można też z bliska obejrzeć najpiękniejsze oprawy książkowe z motywami floralnymi.

 

Zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć bogatą reprezentację XIX-wiecznej ilustracji botanicznej, przyjrzeć się dziełom naukowym, atlasom botanicznym, słownikom i dawnym podręcznikom oraz publikacjom popularyzującym wiedzę przyrodniczą, a także wydawnictwom XIX-wiecznym z ornamentami floralnymi. Swoją kolekcję zaprezentuje też Gabinet Dokumentów Życia Społecznego.

 

Koneserzy sztuki współczesnej będą mogli obejrzeć wystawę prac Ewy Trafnej, malarki, rzeźbiarki i performerki, pt.: „Warszawa, Detroit, Charków”. To wybrane dzieła z trzech cykli obrazów przedstawiających miasta w momentach destrukcji: Warszawę – wyludnioną po upadku powstania w 1944 roku, Detroit – opustoszałe w wyniku zapaści przemysłu motoryzacyjnego w 2012 roku, a także Charków – niszczony obecnie w działaniach wojennych wywołanych przez Rosję.

 

Noc Muzeów 2022 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się przy ul. Dobrej 56/66. Rozpocznie się 14 maja o godz. 19.00 i potrwa do godz. 1.00 następnego dnia.

 

Wystawę prac Ewy Trafnej pt.: „Warszawa, Detroit, Charków” można oglądać od 6 do 31 maja. Wernisaż odbędzie się w Noc Muzeów, 14 maja o godz. 20.00 w pasażu BUW.

 

Ogrody BUW będą otwarte do godz. 1.00.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie BUW >>

Orientalna noc

Ofertę dla zwiedzających przygotował również Wydział Orientalistyczny UW. Podczas prelekcji i warsztatów uczestnicy będą mogli poznać m.in. tajniki kuchni etiopskiej, indyjskiej, koreańskiej lub mongolskiej, nauczyć się tybetańskich tańców ludowych czy wysłuchać wykładu o klasycznej poezji perskiej w irańskiej popkulturze.

 

Planowana jest też gra „Poznaj Azję i Afrykę”, w której nagrodą będzie zwiedzanie unikatowego japońskiego Pawilonu Herbacianego Kaian w BUW oraz udział w pokazie ceremonii parzenia herbaty (chanoyu).

Wydarzenie „Rozsmakuj się w Azji i Afryce – kulinaria i popkultura” jest częścią obchodów 90-lecia orientalistyki na UW. Odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66):

  • prelekcje i warsztaty
    od godz. 16.30 (14 maja) do godz. 1.00 (15 maja),
    sala 256, II piętro;
  • gra „Poznaj Azję i Afrykę”
    14 maja, godz. 19.00–23.30,
    sala 097, parter.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie WO UW >>

Nocny spacer po szklarniach

„W paszczy roślinnego mięsożercy – teoria i praktyka” to tytuł wydarzenia organizowanego przez Ogród Botaniczny UW. Podczas nocnego spaceru uczestnicy dowiedzą się m.in., jak rośliny mięsożerne przystosowują się do środowiska, a także jak wyglądają ich siedliska i ofiary. Będzie również możliwość obserwacji pod binokularem ofiary uwięzionej przez rosiczkę.

 

Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UW odbędzie się 14 maja w godz. 20.30–22.00 oraz 22.00–23.30. Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: warsztaty.ogrod(at)uw.edu.pl (w mailu należy podać preferowaną godzinę).

 

14 maja po godz. 20.00 Ogród Botaniczny UW nie będzie dostępny dla zwiedzających – z wyjątkiem osób, które zapiszą się na ww. wydarzenie.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie OB UW >>