We wrześniu na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom prawa cywilnego.

Ogólnopolski Zjazd Cywilistów to największa w Polsce konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom prawa cywilnego. Wydarzenie jest organizowane cyklicznie przez różne ośrodki uniwersyteckie w Polsce. Organizatorem tegorocznej edycji był Uniwersytet Warszawski.

 

W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, prof. Tomasz Giaro, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW, oraz prof. Krystyna Szczepanowska-Kozłowska, kierownik Katedry Prawa Własności Intelektualnej i Dóbr Niematerialnych WPiA UW.

 

– Cieszę się, że to wydarzenie odbywa się na Uniwersytecie Warszawskim. Wszyscy uczymy się, jak funkcjonować w zmieniającym się świecie, ale to właśnie przed specjalistami w dziedzinie prawa stoją wielkie wyzwania – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, otwierając wydarzenie.

 

O prawie cywilnym

Tematem przewodnim zjazdu były problemy prawa cywilnego skoncentrowane wokół odpowiedzialności deliktowej. Wystąpienia prelegentów zostały zaprezentowane podczas czterech paneli: „Szkoda na osobie”, „Szkoda w prawie własności intelektualnej”, „Kierunki rozwoju odpowiedzialności na zasadzie ryzyka i koncepcji bezprawności” oraz „Między deliktem a kontraktem”, a także podczas panelu doktoranckiego.

 

W VIII Ogólnopolskim Zjeździe Cywilistów wzięło udział ponad 100 uczestników. Wśród prelegentów byli naukowcy z Polski, m.in. z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Nauk Prawnych PAN czy Akademii Leona Koźmińskiego, a także z zagranicy (Wydział Prawa Uniwersytetu Clermont-Auvergne we Francji).

 

– Prawo cywilne uczy metodologii, postępowania i  logiki myślenia. Jestem pewien, że obszarów do dyskusji, do prowadzenia analizy i uzgodnienia pewnego stanowiska podczas tej konferencji nie zabraknie – dodał rektor UW.

 

Zjazdy Cywilistów odgrywają istotną rolę w rozwoju nauki prawa cywilnego, umożliwiając jej przedstawicielom prezentację wyników badawczych, jak również umożliwiając nawiązywanie kontaktów pomiędzy poszczególnymi ośrodkami uniwersyteckimi, a w dalszej perspektywie sprzyjają rozwijaniu wspólnych projektów naukowych.