– Zdrowie psychiczne to nie tylko brak chorób, ale także równowaga emocjonalna, umiejętność radzenia sobie ze stresem i trudnościami życiowymi oraz poczucie satysfakcji i szczęścia – mówi Katarzyna Stankiewicz, kierowniczka Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. 7 października na uczelni odbył się Dzień Zdrowia Psychicznego.

Na Uniwersytecie działa Centrum Pomocy Psychologicznej (CPP), które oferuje wsparcie psychologiczne studentom, doktorantom i pracownikom uczelni. Pracują w nim eksperci – psycholodzy, psychoterapeuci, specjaliści terapii środowiskowej, którzy udzielają bezpłatnego wsparcia w formie dostosowanej do potrzeb i możliwości osoby zgłaszającej się.

 

CPP UW oferuje m.in. pomoc psychologiczną (konsultację psychologiczną, interwencję kryzysową, indywidualne wsparcie psychologiczne, psychoterapię grupową, warsztaty psychoedukacyjne), konsultacje psychiatryczne czy opinie psychologiczne dla potrzeb Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

 

Wizyty w CPP UW mają charakter poufny, a pomoc udzielana jest zgodnie z zapisami Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa opracowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz psychoterapeuty Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych form wsparcia dostępne są na stronie Centrum Pomocy Psychologicznej UW >> 

 

Pomoc w kryzysie

– W kryzysie zdrowia psychicznego ważny jest czas. Im szybciej otrzymamy pomoc, tym szybciej objawy ustąpią. Dlatego otworzyliśmy Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, gdzie w czasie rozmowy z psychologiem tworzony jest indywidualny plan wsparcia ze wskazaniem formy pomocy psychologicznej, która jest dostosowana do aktualnego stanu psychicznego i możliwości osoby zgłaszającej się. Punkt działa od poniedziałku do czwartku w godz. 11.00–14.00. Każdy ze społeczności UW, kto czuje się gorzej, może się do nas zgłosić bez wcześniejszego umawiania się. Podczas wizyty można też dowiedzieć się, gdzie możliwe jest uzyskanie specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej poza CPP, jeśli sytuacja tego wymaga – zaznacza Katarzyna Stankiewicz z CPP.  

 

W roku akademickim 2022/2023 z usług CPP skorzystało prawie 1200 studentów, doktorantów i pracowników UW. Centrum umówiło 541 wizyt u lekarzy psychiatrów, zrealizowało 3467 sesje wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego oraz osiem interwencji kryzysowych.

 

Wsparcie społeczności UW

Uniwersytet Warszawski systematycznie podejmuje działania na rzecz budowania środowiska wolnego od wszelkich przejawów nierównego traktowania. Na uczelni osoby studiujące i pracujące mogą liczyć m.in. na wsparcie psychologiczne i prawne, w tym te dotyczące rozwiązywania konfliktów i sporów.

Wsparcie społeczności UW

7 października na UW odbył się Dzień Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie zostanie zorganizowane w siedzibie UW przy ul. Pasteura 7, w godz. 14.00–17.15. Uczestnicy mogli zapoznać się m.in. z działalnością CPP UW i przewodnikiem po Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami dla osób neuroatypowych i w kryzysie zdrowia psychicznego. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie CPP UW >>