„Literatura polska i ukraińska. Rytmy modernizacji  (wiek XIX – XX – XXI)” to tytuł konferencji, która odbywać się będzie od 22 do 24 listopada na UW.

Głównym celem konferencji jest refleksja nad przebiegiem procesów związanych z nowoczesnością, które znalazły odbicie w literaturze polskiej i ukraińskiej, a także w towarzyszących im polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich relacjach oraz transferach kulturowych.

Konferencja organizowana jest z ramienia Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego przez: Pracownię Modernizmu w Europie Środkowo‒Wschodniej, Pracownię Badań Kontekstowych i Literaturoznawczych Studiów Translatologicznych oraz Pracownię Literatury Okolicznościowej i Użytkowej i współorganizowana jest przez Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu oraz Katedrę Polonistyki Narodowego Uniwersytetu imienia Tarasa Szewczenki w Kijowie.

Partnerami konferencji są: Dom Kultury Śródmieście w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, kwartalnik „Tekstualia”.

Konferencja odbędzie się w Sali Kolumnowej na Wydziale Historii UW.

Więcej informacji o konferencji znajduje się pod adresem: http://ilp.uw.edu.pl.