Ukazał się już grudniowy numer pisma uczelni „UW”, a w nim m.in. tekst o Nagrodzie Pro Publico Bono dla rektora prof. Alojzego Z. Nowaka, artykuł o czwórce nowych laureatów grantów ERC, podsumowanie czterech lat szkół doktorskich, a także prezentacja nowej spółki spin-off UW. Polecamy też wywiad z Wandą Traczyk-Stawską, uczestniczką Powstania Warszawskiego, która opowiada o znaczeniu książek w życiu człowieka.

Nowy numer pisma uczelni „UW” to aż osiemdziesiąt cztery strony tekstów o najnowszych wydarzeniach, badaniach, przedsięwzięciach i sukcesach społeczności Uniwersytetu Warszawskiego.

 

W wydaniu przypominamy przemówienie inauguracyjne rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka, skierowane głównie do nowo przyjętych studentów i doktorantów („Jesteście przyszłością”, s. 2). O działalności tych drugich opowiada w wywiadzie przewodnicząca Samorządu Doktorantów Aleksandra Grzegorska („To my, młodzi w nauce”, s. 5). W tym roku minęły cztery lata od powołania szkół doktorskich na UW, o czym przypominamy na s. 6 („Nauka i entuzjazm”).

 

W numerze piszemy też m.in. o oficjalnie otwartym Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK w Urwitałcie („Inwestycja w przyrodę”, s. 26). To miejsce, gdzie naukowcy i popularyzatorzy będą dbać o bezpieczeństwo i stabilność przyrody, głównie poprzez popularyzację wiedzy o niej i jej ochronie na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.

 

Inne proekologiczne inicjatywy UW, w tym Program „Inteligentny Zielony Uniwersytet”, Platformę Zielonego Dialogu czy Agendę na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju oraz przyjazną infrastrukturę, prezentuje tekst „Zielono przez cały rok” (s. 50).

 

Kilka minionych miesięcy na Uniwersytecie Warszawskim to również czas ważnych nagród i grantów. W październiku rektor prof. Alojzy Z. Nowak został laureatem piątej edycji Nagrody im. Szpitala Ujazdowskiego Pro Publico Bono. Wyróżnienie przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w działalności społecznej i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka, o czym piszemy na s. 4 („Pasje sięgające poza medycynę”). W listopadzie rektor UW przyznał natomiast coroczne Nagrody Dydaktyczne sześciu osobom, które wyróżniają się na polu kształcenia („Nauczycielski zmysł”, s. 20).

 

Wśród tematów badawczych prezentujemy czworo nowych laureatów prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych  z UW („Jedyni w Polsce”, s. 28). Piszemy też o naszym laureacie Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej („Oszałamiająco piękny dowód”, s. 24).

 

Poza tym przeczytać można również np. o odkryciach dotyczących ochrony światowego dziedzictwa kulturowego („Niespodziewane na Bałkanach”, s. 32), roli astrocytów w zaburzeniach neurologicznych („Gwiazdy w układzie nerwowym”, s. 34) czy chrześcijańskiego tatuażu („Średniowieczny tatuaż”, s. 35).

 

W świąteczny nastrój wprowadzamy artykułem „Dziecko, wół i osioł” (s. 66) o przedstawieniach Bożego Narodzenia w sztuce oraz o tym, jak Boże Narodzenie widzieli ludzie późnego antyku.

Pismo uczelni „UW” w wersji elektronicznej można pobrać ze strony głównej UW. Wydanie papierowe jest dostępne m.in. w Pałacu Kazimierzowskim oraz Auditorium Maximum na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.