14 stycznia obchodzimy Szósty Światowy Dzień Logiki. Z tej okazji na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego odbędą się wydarzenia o charakterze ogólnokrajowym, skupione wokół dwóch polskich logików – prof. Jana Łukasiewicza, rektora UW w dwudziestoleciu międzywojennym, i prof. Kazimierza Ajdukiewicza. Obchody na UW rozpoczną się 12 stycznia.
Światowy Dzień Logiki (ŚDL) powstał z inicjatywy prof. Jeana-Yvesa Beziau z Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro. Pierwszy raz został zorganizowany w 2019 roku. Data 14 stycznia jest nieprzypadkowa. Tego dnia urodził się prof. Alfred Tarski (1901–1983), a zmarł prof. Kurt Gödel (1906–1978) – dwóch wybitnych logików XX wieku.
Szkoła lwowsko-warszawska
W ramach VI Światowego Dnia Logiki na Wydziale Filozofii UW odbędzie się szereg wydarzeń dotyczących dwóch wybitnych uczonych: prof. Jana Łukasiewicza oraz prof. Kazimierza Ajdukiewicza.
Prof. Jan Łukasiewicz był renomowanym filozofem, logikiem i matematykiem. Urodził się we Lwowie, gdzie spędził młodość. W 1902 roku uzyskał stopień doktora, pisząc pracę O indukcji jako inwersji dedukcji pod kierunkiem prof. Kazimierza Twardowskiego. Kształcił się następnie w zagranicznych ośrodkach akademickich w Berlinie i Lowanium. Po powrocie do Lwowa rozpoczął wykłady na uniwersytecie o algebrze logiki. Do Warszawy przybył w 1915 roku. Od początku działalności odrodzonego Uniwersytetu Warszawskiego wykładał tu filozofię. Jego nowatorski sposób zapisu wyrażeń arytmetycznych z 1920 roku jest stosowany do dziś w informatyce i ma zastosowanie w profesjonalnych kalkulatorach. Naukowiec był zaangażowany w działalność uczelni. Dwukrotnie pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Warszawskiego: w latach 1922–1923 oraz 1931–1932. W czasie II wojny światowej prof. Jan Łukasiewicz wykładał na tajnym Uniwersytecie, a po 1944 roku przebywał na emigracji.
12 stycznia o godz. 13.00 na Wydziale Filozofii UW przy Krakowskim Przedmieściu 3 prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, odsłoni tablicę przy nowo otwartej sali im. Jana Łukasiewicza, po czym prof. Jacek Jadacki wygłosi wykład pt. „Kłamca w Szkole Lwowsko-Warszawskiej”.
Prof. Kazimierz Ajdukiewicz z kolei reprezentuje lwowsko-warszawską szkołę filozofii. Na Uniwersytecie Warszawskim w 1921 roku obronił rozprawę habilitacyjną Z metodologii nauk dedukcyjnych pod kierunkiem prof. Kazimierza Twardowskiego, prowadził tu też zajęcia w drugiej połowie lat 20. XX wieku, a także objął kierownictwo nad Katedrą Logiki w 1956 roku.
Wystawa i inne wydarzenia na UW
Od 12 stycznia na pierwszym piętrze budynku Wydziału Filozofii UW będzie można obejrzeć dwie wystawy poświęcone prof. Janowi Łukasiewiczowi: większą, w holu przy Auli im. Marii Ossowskiej, oraz mniejszą – w gablocie bibliotecznej przy klatce schodowej.
O godz. 16.00 rozpocznie się również międzynarodowe sympozjum Logic, Language and Cognition poświęcone twórczości prof. Kazimierza Ajdukiewicza. Wygłoszone zostaną wykłady w języku polskim i angielskim. Szczegółowy program wydarzenia >>
14 stycznia w sali im. Łukasiewicza (108) będą miały miejsce kolejne dwa wydarzenia związane z polską tradycją badań logicznych i dydaktyki logiki. W godz. 10.00–13.00 odbędzie się debata „Jak nauczać logiki?”, z udziałem prof. Marii Manzano z Uniwersytetu w Salamance oraz wielu polskich dydaktyków logiki. O godz. 14.00 rozpocznie się uroczystość wręczenia nagrody im. Jana Łukasiewicza, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki. Wykład wygłosi laureat nagrody w 2023 roku – prof. Tomasz Bigaj z Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpienia będą miały również osoby, których prace zostały wyróżnione: prof. Tomasz Placek z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Bartłomiej Skowron z Politechniki Warszawskiej.
Wszystkie wydarzenia będzie można śledzić online. Szczegółowe informacje >>
15 i 16 stycznia odbędzie się również sesja, podczas której naukowcy z zakładów i katedr logiki różnych uczelni zaprezentują badania logiczne, które są w nich prowadzone. Szczegółowy program >>