– Moja mityczna Itaka to był także Uniwersytet – miejsce idealne, które z mojego punktu widzenia zawsze zakładało nie tylko wymianę myśli, ale również istnienie autentycznej wspólnoty ludzi, których łączy ten sam kodeks logiczny, zaufanie i obustronna komunikacja na linii mistrz-uczeń – powiedział prof. Marek Safjan podczas jubileuszowego wykładu, który odbył się 18 marca pod honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego i dziekana Wydziału Prawa i Administracji UW.
Prof. Marek Safjan jest sędzią, wybitnym ekspertem w zakresie prawa cywilnego i medycznego. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1996–1997 pełnił funkcję prorektora uczelni. Był prezesem Trybunału Konstytucyjnego, a w 2009 roku został sędzią Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.
31 stycznia 2024 roku, po piętnastu latach pracy w TSUE, zrezygnował z funkcji sędziego. 18 marca, z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa i Administracji (WPiA) UW, którego prof. Safjan jest założycielem, zorganizowano jubileuszowe spotkanie pod honorowym patronatem rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka i dziekana WPiA prof. Tomasza Giaro.
W poszukiwaniu Itaki
Jubileuszowy wykład prof. Marka Safjana odbył się w auli Starej Biblioteki na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.
Przed wykładem z prof. Markiem Safjanem spotkał się prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Rektor UW wręczył prof. Markowi Safjanowi Medal UW, a Minister Sprawiedliwości prof. Adam Bodnar uhonorował prof. Safjana Odznaką Honorową Ministerstwa Sprawiedliwości.
Czy po 15 latach mogę odnaleźć swoją Itakę? to tytuł wykładu jubileuszowego wygłoszonego przez prof. Marka Safjana.
– Moja mityczna Itaka to był także Uniwersytet – miejsce idealne, które z mojego punktu widzenia zawsze zakładało nie tylko wymianę myśli, ale również istnienie autentycznej wspólnoty ludzi, których łączy ten sam kodeks logiczny, zaufanie i obustronna komunikacja na linii mistrz-uczeń – powiedział prof. Marek Safjan.
Prof. Safjan mówił m.in. o praworządności, polskim wymiarze sprawiedliwości i orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
– Naszą busolą wskazującą drogę jest idea, jaką wyrażają zasady rządów prawa. Musimy dobrze balansować nasze ruchy, poszukując równowagi i dokonując trudnych wyborów. Musimy przy tym pamiętać o określonych priorytetach i hierarchii przyjmowanych wartości. Nie jesteśmy w tej drodze osamotnieni. Chronią nas, będące wspólnym dziedzictwem wspólnoty społeczności europejskiej, wartości, które są jasno konfirmowane przez TSUE i nasze polskie sądy. Chroni nas umiejętność sięgnięcia do tego dorobku – mówił prof. Safjan.
Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny z udziałem prof. Marka Safjana, prof. Małgorzaty Gersdorf, prof. Włodzimierza Wróbla i dr Hanny Machińskiej.