Sześcioro badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego zostało powołanych do Państwowej Rady Ochrony Przyrody działającej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

20 marca Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska powołała Państwową Radę Ochrony Przyrody, w skład której weszło czterdzieścioro naukowców. Wśród nich jest sześcioro badaczy z Wydziału Biologii UW:

 

  • prof. Ewa Jabłońska,
  • prof. Bogdan Jaroszewicz, Białowieska Stacja Geobotaniczna,
  • prof. Wiktor Kotowski,
  • prof. Sabina Pierużek-Nowak,
  • prof. Krzysztof Spalik, dziekan Wydziału Biologii,
  • prof. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego.

 

– Rolą Rady jest doradzanie różnym organom państwowym, nie tylko Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Ma to być ciało eksperckie i niezależne. 20 marca odbyło się jej pierwsze posiedzenie, którego efektem był m.in. pozytywnie zaopiniowany projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law) – mówi prof. Marcin Zych.

Państwowa Rada Ochrony Przyrody jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw środowiska. Do jej zadań należą m.in.:

 

  • ocena realizacji ustawy o ochronie przyrody;
  • opiniowanie strategii, planów i programów dotyczących ochrony przyrody;
  • ocena realizacji programu ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej;
  • opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ochrony przyrody;
  • przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody oraz popularyzowanie ochrony przyrody.

– Przed Państwową Radą Ochrony Przyrody stoi szereg wyzwań wynikających ze złego stanu polskiej przyrody i konieczności podjęcia działań zmierzających do jej odbudowy, a także związanych z potrzebą reformy prawa ochrony przyrody w Polsce tak, żeby stało się bardziej skuteczne i spójne. Mam nadzieję, że w nowo powołanym składzie Rada stawi prężnie czoła tym wyzwaniom, a jej opinie będą brane pod uwagę w debacie politycznej na temat spraw związanych z ochroną przyrody – mówi prof. Ewa Jabłońska, wiceprzewodnicząca Rady.

 

– Ważna jest dla mnie naprawa ochrony systemu przyrody w Polsce. Obecna ustawa funkcjonuje już około dwudziestu lat i nie przystaje do aktualnych warunków. Potrzeba nowej ustawy lub pakietu ustaw, nowelizacja obecnych przepisów nie wystarczy. Chciałbym być głosem ogrodów botanicznych i arboretów, które są istotnym elementem łańcucha ochrony przyrody. Bardzo ważna jest dla mnie również ochrona owadów zapylających. Obecnie są one zagrożone, co negatywnie wpływa na stan całych ekosystemów, a także ma ogromne znaczenie np. dla rolnictwa – mówi prof. Marcin Zych.

 

Podczas pierwszego posiedzenia Polskiej Rady Ochrony Przyrody wybrano m.in. jej władze. Prof. Ewa Jabłońska i prof. Sabina Pierużek-Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego zostały zastępczyniami przewodniczącego Rady.

 

Pełny skład Rady dostępny jest na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.