W 2024 roku mijają 233 lata od uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Jak co roku, przedstawiciele społeczności akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego spotkają się w Ogrodzie Botanicznym UW, by upamiętnić tę ważną rocznicę. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 w szczególnym miejscu dla uczelni – przy ruinach Świątyni Opatrzności Bożej. To właśnie tutaj, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, król Stanisław August Poniatowski wmurował kamień węgielny pod budowę Świątyni Najwyższej Opatrzności. Świątynia miała zostać wzniesiona jako wotum wdzięczności za konstytucję z 1791 roku.

Wykład okolicznościowy pt. „Kościół Najwyższej Opatrzności w Ujazdowie – votum narodowe za Konstytucję 3 Maja” wygłosi Przemysław Wątroba z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

W godz. 11.30–12.30 wstęp do Ogrodu nie będzie biletowany.

Szczegółowe informacje znajdują się w wydarzeniu na Facebooku >>