Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, z 18 na 19 maja, można było odwiedzić także Uniwersytet Warszawski. Swoją ofertę przygotowały jednostki uczelni, m.in.: Muzeum UW, Biblioteka Uniwersytecka, Wydział Archeologii, Wydział Orientalistyczny, Studium Europy Wschodniej. W Nocy Muzeów na UW wzięło udział prawie 22 tys. osób.

Noc Muzeów to cykliczne wydarzenie, podczas którego udostępniane są dla zwiedzających zbiory poszczególnych instytucji kulturalnych w porze wieczornej i nocnej. W tegorocznej edycji wzięły też udział jednostki Uniwersytetu Warszawskiego: Muzeum UW, Wydział Archeologii, Wydział Orientalistyczny, Studium Europy Wschodniej, Biblioteka Uniwersytecka, Ogród Botaniczny, Teatr Tańca UW „Warszawianka”, uniwersyteckie Radio Kampus.

Z 18 na 19 maja Uniwersytet Warszawski odwiedziło prawie 22 tysiące osób.

Sztuka i medycyna

Podczas Nocy Muzeów uczestnicy mogli obejrzeć wystawy w Bibliotece Uniwersyteckiej, które nawiązywały do tematu przewodniego  „Ciao ciało! Od medycyny po sztukę”. Na odwiedzających czekały pokazy obiektów ze zbiorów historycznych, artystycznych i specjalnych BUW, m.in. atlasów anatomicznych, rycin i rysunków oraz plakatów z różnych okresów historycznych. Do godz. 1.00 dostępne były dla zwiedzających także ogrody na dachu biblioteki.

Gry na kampusie

W pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, siedzibie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, można było zobaczyć wystawę Na kampusie wszystko gra poświęconą historii gier, od epoki brązu do początków XX wieku, podczas której prezentowane były m.in. obiekty z kolekcji muzeum. Odwiedzający kampus mogli także sami wziąć udział w historycznych grach, m.in. XIX-wiecznej wojnie morskiej i ucieczce z labiryntu oraz pochodzącej z XVI-wiecznej Florencji Gąsce.

Od Azji po Afrykę

Uczestnicy Nocy Muzeów mogli także wybrać się w podróż dookoła światów i wraz z pracownikami Wydziału Orientalistycznego UW odkryć zapomniane fascynujące kultury Azji i Afryki w grze terenowej oraz podczas prelekcji tematycznych. Ofertę specjalną przygotowało także Studium Europy Wschodniej. Osoby zainteresowane mogły zapoznać się z kulturą krajów wschodniej Europy, spróbować regionalnych potraw oraz posłuchać ludowej muzyki. Odwiedzający mogli także zobaczyć znaleziska archeologiczne z najnowszych badań wykopaliskowych prowadzonych przez pracowników Wydziału Archeologii UW.

Zagadki detektywistyczne

Noc Muzeów była również wyjątkową okazją, żeby odwiedzić Ogród Botaniczny UW wieczorową porą. Dla miłośników zagadek detektywistycznych pracownicy Ogrodu przygotowali grę terenową „Szukaj z Kruszyną! Czyli zagadka zaginionej rośliny!”.