Ukazał się wakacyjny numer pisma uczelni „UW”. Jak zawsze, można przeczytać w nim o badaniach, w których uczestniczą naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, i o ich odkryciach, o wydarzeniach ważnych dla uczelni, a także felietony stałych autorów. W wydaniu publikujemy teksty m.in. o ośrodkach wypoczynkowych Uniwersytetu, w tym o nowo otwartym  po remoncie ośrodku w Tatrach, a także o centrach i stacjach badawczych w Polsce i za granicą.

U wylotu Doliny Kościeliskiej, w niewielkiej miejscowości Kiry, stoi ośrodek, który Uniwersytet Warszawski zakupił w 1973 roku. W te wakacje z odrestaurowanego Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku „Wrzos” korzystać będą mogli pierwsi letnicy. To właśnie zdjęcie tego obiektu widnieje na okładce najnowszego numeru pisma, a artykuł na ten temat można przeczytać na s. 40 („Dom z widokiem na Tatry”).

 

Pozostając w tematyce wakacji, zapraszamy  do odwiedzenia również Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji  KUMAK w Urwitałcie, które zajmuje się popularyzacją wiedzy przyrodniczej („Mazurski mikrokosmos”, s. 20), a także stacji zagranicznych Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze, na Cyprze czy w Gruzji, gdzie od lat prowadzone są badania archeologiczne („Jak pracuje się w polu?”, s. 24).

 

W przerwie wakacyjnej razem z bohaterami cyklu filmowego Czytaj z UW polecamy kilka książek do przeczytania w wolnym czasie („Sport i kultura”, s. 36), a z pracownikami Muzeum UW zachęcamy do odkrywania zabytków kampusu uczelni przy Krakowskim Przedmieściu („Śladami mitologii”, s. 44).

 

Szczególnie naukowcom proponujemy przeczytanie rozmowy z dziennikarzami i twórcami portalu Crazy Nauka o tym, jak przygotować się do występów w telewizji, czy warto popularyzować wyniki swoich badań, a także, w jaki sposób je prezentować, aby przyciągnąć uwagę widza („Naukowiec w telewizji”, s. 38).

 

W artykule „Ramię w ramię z biznesem” (s. 2) przedstawiamy laureatów VII edycji konkursu „Przedsiębiorca Roku UW”, którzy każdego dnia udowadniają, że naukę można łączyć z biznesem.

 

W  numerze wakacyjnym opisujemy również badania właściwości trzciny w pradziejowym łucznictwie („Mity w łucznictwie”, s. 18), kleszcza, który stał się popularny w całej Polsce („Kleszcz celebryta”, s. 22), misję marsjańską na pokopalnianej hałdzie („Habitat na hałdzie”, s. 28) czy rośliny wykorzystywane w kryminalistyce („Niepozorni detektywi”, s. 46).

Pismo uczelni „UW” w wersji elektronicznej można pobrać ze strony głównej UW. Wydanie papierowe będzie dostępne na początku lipca m.in. w Pałacu Kazimierzowskim oraz Auditorium Maximum na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.