W pierwszej połowie lipca na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się Summer Academy on Student Participation organizowane przez Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu w ramach międzynarodowego projektu UNICOMM – University Community Active Participation Project. W wydarzeniu wzięło udział ponad dwadzieścia osób z UW i zagranicznych ośrodków naukowych.

Tematem przewodnim Summer Academy on Student Participation było tworzenie bardziej inkluzywnych projektów angażujących i budujących społeczność akademicką. W wydarzeniu wzięły udział dwadzieścia cztery osoby reprezentujące Uniwersytet Warszawski oraz uczelnie z Czech, Austrii, Belgii, Finlandii czy Włoch. Podczas warsztatów i spotkań uczestniczki i uczestnicy mieli okazję wymienić się swoim doświadczeniem oraz wspólnie zastanowić się nad tym:

• co wpływa na sukces projektów;
  • jak realizować i promować kampanie studenckie;
  • co motywuje do działania, a co stanowi wyzwania;
  • jak dbać o bezpieczeństwo psychologiczne podczas pracy w zespole;
  • jak uczelnia może wspierać i doceniać zaangażowanie studenckie,
  • jak tworzyć projekty z myślą o międzynarodowej społeczności uczelni oraz osobach pracujących.

Rezultatem tygodniowego spotkania są cztery scenariusze, które zostaną zrealizowane przez Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu (UCW) UW przy wsparciu wolontariuszek i wolontariuszy.

University Community Active Participation Project

UNICOMM to międzynarodowy projekt realizowany przez Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu UW we współpracy z FHOÖ Studienbetriebs GmbH (Austria), European Students’ Union (Belgia) oraz Univerzita Palackeho V Olomouci (Czechy). Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+. Inicjatywa potrwa do końca sierpnia 2025 roku.

Celem przedsięwzięcia jest wskazanie czynników przyczyniających się do aktywnej partycypacji osób studiujących np. w działalności organizacji studenckich oraz opracowanie rekomendacji, z których będą mogły skorzystać inne uczelnie europejskie.

Głównymi rezultatami projektu będą narzędzia pozwalające na wzmacnianie kompetencji i wspieranie aktywnego zaangażowania studentów, w tym zagranicznych oraz  aktywnych zawodowo. Finalnym efektem działań projektu będzie opracowanie wskazówek i rekomendacji, które pomogą europejskim uczelniom budować zaangażowaną społeczność.

Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronie UCW UW >>