30 lipca Narodowe Centrum Nauki  ogłosiło wyniki kolejnej edycji konkursu SONATINA. Granty na badania pilotażowe, kwerendy oraz staże naukowe otrzymało troje młodych badaczy, którzy będą realizować projekty na Uniwersytecie Warszawskim. Łączna kwota ich dofinansowania  to niemal 2,5 mln zł.

SONATINA to konkurs Narodowego Centrum Nauki (NCN) skierowany do osób, którym nadano stopień naukowy doktora w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2024 roku. W VIII edycji konkursu młodzi naukowcy złożyli 236 wniosków na łączną kwotę niemal 197 mln zł. Finansowanie otrzymało trzydzieści pięć z nich. Łączna wartość dofinansowania projektów w tej edycji konkursu to ponad 31,3 mln zł.

Trzy przedsięwzięcia młodych badaczy z UW zakwalifikowane do finansowania zostały wybrane w dwóch panelach: nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce oraz nauki ścisłe i techniczne. Naukowcy, których projekty będą realizowane na Uniwersytecie Warszawskim, otrzymali granty w łącznej wysokości 2 441 083 zł.

Lista młodych badaczy nagrodzonych w konkursie SONATINA 8, których projekty będą realizowane na UW:
  • dr Maria Zimmermann – projekt Badanie Wpływu Doświadczeń Sensorycznych i Językowych na Organizację Mózgu u Osób Głuchych; wysokość finansowania: 942 859 zł

Naukowczyni przeprowadzi badania nad plastycznością ludzkiego mózgu – sprawdzi, jaki jest wpływ doświadczeń sensorycznych i językowych na organizację mózgu w grupie osób głuchych od urodzenia. W swoich badaniach zastosuje dwa uzupełniające się podejścia: osoby głuche będą w trakcie badania z użyciem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) poddane bodźcom naturalistycznym (będą oglądać niemy film) i będą wykonywać zadania pozwalające na zlokalizowanie określonych funkcji w ich mózgach. Całości dopełni analiza indywidualnych doświadczeń osób głuchych.

• dr Szymon Piotr Jellonek – projekt Moneta falsa et alia- pieniądz w kryzysie w bizantyńskim Egipcie na przykładzie „Marei”/Filoksenite; wysokość finansowania: 732 591 zł

W ramach projektu naukowiec przeprowadzi badania numizmatyczne i metalograficzne nieregularnych monet odkrytych w „Marei”/Filoksenite. Osiągnięte wyniki zostaną porównane z materiałem archeologicznym pochodzącym z innych stanowisk i regionów Cesarstwa Bizantyńskiego. Jest to pierwszy projekt, w którym zostanie podjęta próba klasyfikacji nieregularnych monet bizantyńskich z Egiptu.

• dr inż. Andrzej Opala – projekt Optyczne czujniki kwantowe wykorzystujące interferometry polarytonowo ekscytonowe; wysokość finansowania: 765 633 zł

Projekt dr. inż. Opali obejmuje opracowanie teoretycznego modelu polarytonowego czujnika kwantowego, następnie jego optymalizacji do wykonywania konkretnych zadań, takich jak wykrywanie kwantowego splątania czy określanie kwantowych cech padającego światła oraz zaprojektowania urządzenia przy uwzględnieniu szeregu niezbędnych eksperymentalnych szczegółów, które nie były brane pod uwagę we wstępnym etapie analizy. Projekt łączy obszar fizyki materii skondensowanej z zastosowaniem neuromorficznych układów obliczeniowych, czyli rzeczywistych urządzeń obliczeniowych (elektronicznych lub fonicznych) działających na zasadzie analogii do biologicznych sieci neuronowych. Projekt ma charakter interdyscyplinarny i może przyczynić się do opracowania nowej klasy detektorów działających w obszarze kwantowym, co z kolei wspiera rozwój dziedzin takich jak informatyka kwantowa czy kwantowe uczenie maszynowe.

Pełna lista laureatów konkursu SONATINA 8 jest dostępna na stronie NCN.