– To wielki zaszczyt dla rektora Uniwersytetu Warszawskiego i całego środowiska akademickiego, że możemy się z Państwem spotykać i Państwu dziękować. Szacunek do drugiego człowieka, tolerancja, odwaga i honor są wartościami dla Państwa charakterystycznymi – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, zwracając się do Powstańców w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia społeczność uczelni uczciła pamięć Bohaterów wydarzeń sprzed lat.

Osiemdziesiąt lat temu, w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, VIII Zgrupowanie I Rejonu I Obwodu AK Warszawa-Śródmieście podjęło próbę odbicia Uniwersytetu Warszawskiego z rąk okupacyjnych wojsk niemieckich. 5 sierpnia zgrupowanie zostało połączone z dwiema innymi jednostkami, tworząc Grupę Bojową „Krybar”. Kolejne próby przejęcia terenu Uniwersytetu zostały przeprowadzone 23 sierpnia i 2 września.

 

Jak co roku, 1 sierpnia społeczność UW uczciła pamięć Bohaterów tamtych wydarzeń. W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się tradycyjna uroczystość na Kampusie Głównym, a po niej – wernisaż wystawy Krybar – 80 lat pamięci. Uniwersytet Warszawski gościł przedstawicieli środowiska żołnierzy AK z Grupy Bojowej „Krybar”, w tym prof. Jerzego Gaździckiego ps. „Gołąb”, prezesa Środowiska Żołnierzy Grupy Bojowej „Krybar” w Światowym Związku Żołnierzy AK, a także Wojciecha Roszaka ps. „Kajman” oraz Włodzimierza Maczundera ps. „Chomik”.

 

Dobro przez całe życie

To wielki zaszczyt dla rektora Uniwersytetu Warszawskiego i całego środowiska akademickiego, że możemy się z Państwem spotykać i Państwu dziękować. Szacunek do drugiego człowieka, tolerancja, odwaga i honor są wartościami dla Państwa charakterystycznymi. Swoimi osobowościami i pracą organiczną pokazali Państwo, że zawsze warto być sobą, mieć marzenia i kierować się ideałami. Dlatego każdego roku podczas spotkań z Państwem przybywa młodzieży szkolnej i akademickiej. Przychodzimy tutaj, bo jesteśmy przekonani, że przez całe życie czynili Państwo dobro. W imieniu wszystkich zebranych bardzo Państwu dziękuję, że byliście, jesteście i będziecie. Uniwersytet Warszawski jest zawsze dla Państwa otwarty – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Swoimi wspomnieniami z czasów Powstania podzielił się prof. Jerzy Gaździcki: – 1 sierpnia wygrzebaliśmy ze schowka biało-czerwony sztandar skromnych wymiarów. Wieszałem go w oknie domu nr 13A na Tamce, nad kawiarnią „Wisienka”. Kiedy po chwili wyglądałem z tego samego okna, widziałem niemieckie pojazdy pancerne przejeżdżające przez Wybrzeże Kościuszkowskie. Kilka dni później na dziedzińcu gmachu Związku Nauczycielstwa Polskiego składałem przysięgę Armii Krajowej. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ byliśmy pod ostrzałem granatników. Nasz oddział budował barykadę i tzw. zasłonę, która utrudniała ostrzał Powiśla z mostów, po których poruszali się Niemcy. Ta zasłona zawędrowała później do literatury pięknej, do twórczości Kazimierza Brandysa.

Prof. Gaździcki podkreślił, że podczas charakteryzowania Powstańców i ich rodzin powinno się pamiętać o dwóch określeniach: bohaterstwo i męczeństwo.

 

W uroczystości uczestniczyli członkowie społeczności Uniwersytetu Warszawskiego, warszawiacy i goście. Pieśni powstańcze odśpiewał Chór Kameralny Collegium Musicum UW przy wsparciu Chóru Akademickiego UW.

 

Bohaterski Krybar

Po uroczystości przy Bramie Głównej w Starej Bibliotece odbył się wernisaż wystawy Krybar – 80 lat pamięci. Ekspozycja dostępna jest także przed siedzibą Muzeum UW. Towarzyszy jej publikacja Dziennik Powstańczego Powiśla opracowana przez prof. Jerzego Gaździckiego, pod redakcją prof. Huberta Kowalskiego i Moniki Dunajko z Muzeum UW.