Uniwersytet Warszawski jest na pierwszym miejscu w Polsce wśród instytucji naukowych, które są beneficjentami Programu Ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa”. Naukowcy z UW uczestniczą w realizacji osiemdziesięciu ośmiu przedsięwzięć. Z tego tytułu na UW wpłynęło ponad 43,8 mln euro. Do tej pory Unia Europejska przyznała grantobiorcom z Polski środki w wysokości prawie 640 mln euro.

„Horyzont Europa” (HE) to największy w historii Unii Europejskiej program wspierający badania naukowe i innowacje. Jego budżet na lata 2021–2027 wynosi ponad 95 mld euro.

Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udostępnia na bieżąco dane dotyczące uczestnictwa poszczególnych instytucji w projektach HE. Według najnowszych danych przekazanych przez Komisję Europejską Uniwersytet Warszawski pozostaje krajowym liderem pod względem liczby realizowanych przedsięwzięć i wysokości przyznanych środków.

Uczestnictwo UW w PR UE „Horyzont Europa”
  • udział w realizacji osiemdziesięciu ośmiu dofinansowanych projektów;
  • koordynacja dwudziestu trzech dofinansowanych projektów;
  • ponad 43,8 mln euro otrzymanego dofinansowania.

Najwięcej przyznanych Uniwersytetowi Warszawskiemu środków (27,4 mln euro) służy realizacji projektów w filarze Excellent science (Doskonała baza naukowa). 11,1 mln euro dofinansowania przyznano na przedsięwzięcia w ramach filaru Global Challenges and European Industrial Competitiveness (Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa), 3,9 mln euro na projekty w filarze Innovative Europe (Innowacyjna Europa), a 1,5 mln euro – na przedsięwzięcia w ramach filaru Widening Participation and Strengthening the European Research Area (Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej).

Szczegółowe informacje można znaleźć w tzw. interaktywnych dashboardach.

Informacje o wszystkich grantach ERC przyznanych dotychczas naukowcom z UW znajdują się tutaj:

Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)