Dr hab. Julia Pawłowska, mykolożka z Wydziału Biologii UW, otrzymała grant w konkursie Narodowego Centrum Nauki Weave-UNISONO. Zespół polskich i austriackich naukowców będzie badał grzyby glebowe Mortierellaceae.

Mofale: Różnorodność funkcjonalna przedstawicieli Mortierellaceae w ekosystemach alpejskich to tytuł projektu, który będzie realizowany przez polski zespół pod kierownictwem dr hab. Julii Pawłowskiej z Instytutu Biologii Ewolucyjnej UW.

Badacze zamierzają znaleźć, wyizolować i opisać nieznanych przedstawicieli grzybów Mortierellaceae oraz przeprowadzić ich charakterystykę funkcjonalną w zagrożonych ekosystemach alpejskich przy użyciu metod hodowlanych i niehodowlanych.

Polscy naukowcy będą realizować projekt wspólnie z badaczami z Austrii. Kierownikiem zespołu austriackiego jest prof. Ursula Peintner z Instytutu Mikrobiologii na Uniwersytecie w Innsbrucku. Wartość polskiej części badań wynosi ponad 1,7 mln zł.

Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie Wydziału Biologii UW >>

Medal im. Eliasa Magnusa Friesa

Dr hab. Julia Pawłowska została uhonorowana Medalem im. Eliasa Magnusa Friesa. Medal im. Eliasa Magnusa Friesa jest przyznawany raz na cztery lata przez International Mycological Association (międzynarodową organizację zrzeszającą ponad 30 tys. mykologów z całego świata) wybitnemu młodemu mykologowi lub mykolożce z Europy.