Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego władze Uniwersytetu Warszawskiego podjęły decyzję o ponownym otwarciu bram uczelni, co nastąpi 2 października.

Decyzja o otwarciu bram UW jest wynikiem analizy zdarzeń, jakie miały miejsce w maju i czerwcu na terenie Kampusu Głównego. Wdrożone przez uczelnię w związku z protestami procedury zadziałały, zaś Uniwersytet realizuje przypisane mu cele i zadania.

– Uniwersytet Warszawski opiera swoją działalność na takich wartościach jak dialog, otwartość oraz poszanowanie różnorodnych opinii. Jako wspólnota akademicka jesteśmy zawsze gotowi do rozmowy, o ile odbywa się ona z poszanowaniem wzajemnej godności i respektowania zasad współżycia społecznego. Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii, ocen i przekonań, ale nigdy nie będzie zgody na działania naruszające prawo oraz zakłócające stabilność i harmonijne funkcjonowanie naszej uczelni – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.