7 października na Wydziale Neofilologii UW odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Trójkąt Weimarski. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Ekspozycję można oglądać do 18 października.

Trójkąt Weimarski to utworzony w sierpniu 1991 roku format współpracy trójstronnej, zakładający rozwój, dialog i wielopoziomową kooperację między trzema państwami: Polską, Niemcami i Francją. Wydział Neofilologii UW we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Fundacją My Obywatele Unii Europejskiej im. W.B. Jastrzębowskiego oraz Stowarzyszeniem „Trójkąt Weimarski” przygotowały wystawę poświęconą porozumieniu. Partnerem wydarzenia była kancelaria BSJP.

 

Wernisaż odbył się 7 października w siedzibie wydziału przy ul. Dobrej 55. Uroczystość rozpoczęła się  odczytaniem fragmentów deklaracji weimarskiej w trzech językach (polskim, francuskim i niemieckim) przez aktorów: Maję Komorowską, Olgierda Łukaszewicza i Andrzeja Seweryna. W wydarzeniu wzięli udział m.in. dziekan Wydziału Neofilologii UW prof. Robert Małecki, reprezentanci innych jednostek Uniwersytetu, a także dr Marek Prawda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych  przedstawiciele ambasad i Komisji Europejskiej oraz ludzie kultury.

 

– Naszym dziedzictwem może być tylko wspólna przyszłość Europy. Mam nadzieję, że uda nam się to dziedzictwo wspólnie zbudować – powiedział prof. Robert Małecki.

 

Dieter Hackmann, prezes Stowarzyszenia „Trójkąt Weimarski” i autor prezentowanych na wystawie prac, podkreślił w swoim przemówieniu, że tytułowa przyszłość to połączenie sieci polityki i społeczeństwa Trójkąta Weimarskiego.

 

Wystawę można oglądać do 18 października na Dziedzińcu Australijskim w siedzibie Wydziału Neofilologii przy ul. Dobrej 55.