Prof. Maciej Sokołowski z Wydziału Prawa i Administracji UW został ekspertem Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Naukowiec będzie zaangażowany w prace nad raportem specjalnym IPCC dotyczącym zmian klimatu i miast.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) to międzynarodowa organizacja naukowa utworzona w 1988 roku przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) oraz Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). Jej głównym zadaniem jest ocena stanu wiedzy na temat zmian klimatu, ich przyczyn, skutków i przyszłych zagrożeń oraz możliwości przystosowania się do niej i jej łagodzenia. Dzięki współpracy naukowców i ekspertów z całego świata IPCC pełni kluczową rolę w walce z kryzysem klimatycznym.

 

Instytucja przygotowuje różne raporty, które dostarczają rządom i innym organizacjom rzetelnych danych i informacji do podejmowania decyzji dotyczących polityki klimatycznej. Jedną z istotnych publikacji jest raport specjalny dotyczący zmian klimatu i miast (Special Report on Climate Change and Cities). Dokument ma przedstawić strategie adaptacji i łagodzenia skutków tych zmian w kontekście miast.

 

Czołowy autor

Prof. Maciej Sokołowski z Wydziału Prawa i Administracji UW będzie pełnił rolę eksperta – wiodącego autora (lead author) w raporcie specjalnym IPCC na temat zmian klimatu i miast. Naukowiec będzie odpowiedzialny za przygotowanie rozdziału czwartego „Jak ułatwiać i przyspieszać zmiany” (How to facilitate and accelerate change).

 

Kandydaci na ekspertów nominowani są przez państwa członkowskie IPCC, instytucje międzynarodowe oraz ekspertów indywidualnych. Formularz nominacyjny zawiera informacje o dorobku naukowym, doświadczeniu w danej dziedzinie oraz obszarach specjalizacji kandydata. Komitet IPCC rozpatruje nominacje oraz wybiera ekspertów.

Prof. Maciej Sokołowski specjalizuje się w prawie energetycznym, polityce klimatycznej oraz regulacjach dotyczących zrównoważonej energii, w tym kogeneracji (produkcji ciepła i energii elektrycznej). Jest autorem publikacji z zakresu regulacji energetyki, smart cities, a także autorem około dziewięćdziesięciu artykułów i raportów z zakresu prawa publicznego i polityki klimatyczno-energetycznej. Więcej informacji o badaczu z UW >>