Prof. Leszek Kolankiewicz, prof. Agata Michalska-Maksymiuk i prof. Agata Ulanowska otrzymali Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wręczone podczas Gali Nauki Polskiej, która odbyła się 19 lutego w Toruniu.

Minister dr Marcin Kulasek wyróżnił 150 osób, których praca ma kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej myśli naukowej i dydaktyki. Przyznano 20 nagród za całokształt dorobku, 33 nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, 4 nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej, 6 nagród za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej oraz 2 nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie organizacyjnej.

Wśród laureatów jest troje badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego:
  • prof. Leszek Kolankiewicz, Nagroda MNiSW za całokształt dorobku: kulturoznawca i antropolog widowisk; w latach 2003–2009 kierował Zakładem Teatru i Widowisk w Instytucie Kultury Polskiej UW. Był dyrektorem IKP UW, jest członkiem Komitetu Nauk o Kulturze PAN, Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Polskiego PEN Clubu. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Sorbońskim. Prof. Kolankiewicz prowadzi badania nad widowiskami kulturowymi, szczególnie obrzędami kultów posesywnych, nad performansami społecznymi i przedstawieniami teatralnymi, zwłaszcza awangardowymi i neoawangardowymi;
  • prof. Agata Michalska-Maksymiuk, Nagroda MNiSW za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej: chemiczka, bada m.in. sensory elektrochemiczne i optyczne, materiały mikro- i nanostrukturalne w czujnikach elektrochemicznych i optycznych oraz nanowłókna elektroprzędzione. Jest profesorem w Pracowni Teoretycznych Podstaw Chemii Analitycznej UW. Prof. Agata Michalska-Maksymiuk od okresu studiów jest związana z Wydziałem Chemii UW, w 1996 roku uzyskała stopień doktora, w 2005 roku habilitację, a w 2012 roku tytuł profesora;
  • prof. Agata Ulanowska, Nagroda MNiSW za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej: archeolożka, jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół kultur egejskich, technologii i produkcji włókienniczej, archeologii eksperymentalnej, gliptyki i praktyki stemplowania w Grecji epoki brązu oraz archeologii genderowej. Prof. Ulanowska kieruje Katedrą Archeologii Egejskiej i Włókiennictwa UW.

Dzień Nauki Polskiej został ustanowiony w 2020 roku ustawą z dnia 9 stycznia, jako wyraz uznania dla dokonań polskich naukowców. Obchodzony jest 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Dzień Nauki Polskiej ma status święta państwowego. Edycja 2025 Gali Nauki Polskiej odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.