Uniwersytet jest jak spore naukowe miasteczko. Trzy uniwersyteckie kampusy rozmieszczone są w różnych dzielnicach Warszawy. Studiuje na nich najwięcej studentów w Polsce. Uczelnia jest też jednym z największych pracodawców na Mazowszu. Żeby ją poznać potrzeba czasu. Postanowiliśmy choć trochę ułatwić zadanie tym, którzy od 1 października stali się jej studentami.
Gdzie jechać na zajęcia?
Na to pytanie można dać 124 odpowiedzi, bo właśnie tyle budynków należy obecnie do Uniwersytetu. Niektóre z nich znajdują się nawet poza Warszawą. Nie trzeba się jednak martwić o to, że studenci UW podróżują codziennie przez Polskę. Życie akademickie koncentruje się głównie wokół trzech kampusów rozmieszczonych w stolicy, a poza Warszawą odbywają się praktyki terenowe.
- Na Trakcie Królewskim, w centrum miasta położony jest kampus główny. To tutaj mieści się siedziba uniwersyteckich władz oraz większość wydziałów humanistycznych i społecznych.
- Kampus Ochota, znajduje się w kwadracie ulic Żwirki i Wigury, Wawelska, Grójecka oraz Banacha. To siedziba jednostek zajmujących się naukami ścisłymi i przyrodniczymi.
- Na Służewcu swoją siedzibę ma m.in. Wydział Zarządzania. Na terenie, który znajduje się wokół niego, w przyszłości powstanie osiedle akademickie.
To ile mamy wydziałów?
Na Uniwersytecie działa obecnie 20 wydziałów. Najmniejszym, a zarazem najmłodszym z nich jest Wydział „Artes Liberales”. Istnieje od 2012 roku, uczy się tam nieco ponad 150 osób. Największym jest natomiast Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, gdzie studiuje niemal 5,8 tys. osób, a najstarszy to Wydział Prawa i Administracji (5,5 tys. osób). Na Uniwersytecie jest również 29 innych jednostek naukowo-badawczych.
Jak przywitać się z profesorem?
Na Uniwersytecie zatrudnionych jest ponad 3,2 tys. pracowników naukowych. 1/4 z nich stanowią profesorowie. Wśród wykładowców są też doktorzy habilitowani, doktorzy oraz doktoranci. W szkole średniej bywa tak, że do wszystkich nauczycieli licealiści zwracają się per profesor. Na uczelni są nieco inne zasady. Profesorem tytułuje się jedynie prawdziwych profesorów, tych zwyczajnych (którzy otrzymują tytuł od prezydenta), nadzwyczajnych i profesorów, którym tytuł nadała uczelnia. Tytuł profesora jest wyróżnieniem za dokonania.
Kto ustala plan zajęć?
To chyba jedna z lepszych wiadomości. Na studiach wiele zajęć można wybrać samemu. Można zdecydować, do którego wykładowcy zapisać się na zajęcia, według swoich preferencji wybrać jeden z ponad 40 języków obcych, nauczanych na UW albo zapisać się na przedmiot zupełnie niezwiązany z własnym tokiem studiów, np. studiując kulturoznawstwo uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Wydział Fizyki. Zapisy na zajęcia odbywają się przez internet w systemie rejestracji żetonowej. Dlaczego żetonowej? Bo każdy student ma do wykorzystania określoną liczbę bezpłatnych, wirtualnych żetonów (godzin), które można przeznaczyć na wybrane przez siebie zajęcia.
Więcej informacji dla studentów znajdziesz na stronach portalu informacyjnego przygotowanego z myślą o społeczności Uniwersytetu Warszawskiego. Portal informacyjny