Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli wyjątkową mozaikę w rzymskich termach wojskowych koło Batumi.
Od 27 czerwca w gruzińskiej miejscowości Gonio, na południe od Batumi, zespół badaczy z Instytutu Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW wraz z archeologami z Muzeum i Rezerwatu Gonio-Apsarus prowadzi wykopaliska wewnątrz umocnień rzymskiego fortu Apsaros. Kierownikiem ekspedycji ze strony gruzińskiej jest prof. Shota Mamuladze, ze strony polskiej – dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski.
Wspólne badania rozpoczęto w 2012 roku. Przeprowadzono wtedy pomiary geodezyjne i geofizyczne. Na ich podstawie wytypowano najlepsze miejsce pod wykopaliska. Już w pierwszym sezonie (2014) odsłonięto część trzech pomieszczeń wchodzących w skład dużego budynku łaźni.
Naukowcy, studenci i wolontariusze z Warszawy powrócili do Gonio w tym roku. Po trzech tygodniach pracy światło dzienne ujrzało wyjątkowe znalezisko. Podłoga jednego z pomieszczeń w termach jest pokryta mozaiką z motywami geometrycznymi. Cała posadzka ma prawdopodobnie około 100 m².
– Mimo że w różnych krajach wokół Morza Śródziemnego odkryto wiele mozaik podłogowych, znalezisko z Gonio jest wyjątkowe. To jeden z nielicznych przykładów luksusowego wykończenia posadzki w łaźni wybudowanej przez wojsko na własne potrzeby. Jest to również pierwsze tego typu znalezisko w Adżarii, a w całej Gruzji znanych jest zaledwie kilka podobnych odkryć – wyjaśnia dr Karasiewicz-Szczypiorski.
– Inne mozaiki na Zakaukaziu pochodzą z późniejszych czasów i zwykle wykonywane były na zamówienie lokalnych elit. Mozaika z Gonio powstała na potrzeby rzymskiego garnizonu na jednej z najdalszych rubieży Imperium Romanum. Zaskakuje bardzo wczesne datowanie znaleziska. Termy i mozaika powstały około połowy I w. n.e. Łaźnie wzniesiono zaraz po pojawieniu się na tym terenie pierwszego rzymskiego garnizonu. Prawdopodobnie miało to miejsce za panowania cesarza Wespazjana – dodaje.