Sympozjum kosmologiczne zgromadzi 70 naukowców z całego świata. Pięciodniowe spotkanie przyciągnie do Polski największe sławy środowiska kosmologicznego, aby mogły dzielić się swoim dorobkiem w duchu i tradycji jednego z najsłynniejszych polskich kosmologów – profesora Romana Juszkiewicza nazywanego ojcem polskiej kosmologii.

 

Współczesna kosmologia zajmuje się badaniami początków, struktury oraz ewolucji Wszechświata. Badania, które będą omawiane na sympozjum dotyczą podstawowych problemów współczesnej kosmologi, m.in.: jakie były pierwsze struktury jakie powstały w kosmosie, jak powstają i ewoluują galaktyki, jaka jest fizyczna natura ciemnej materii i ciemnej energii, z czego i w jaki sposób powstała wielkoskalowa struktura Wszechświata obserwowana w wielkich i głębokich przeglądach nieba, jakie będą przyszłe losy naszego Wszechświata.

 

Wśród gości wydarzenia znaleźli się: prof. Carlos S. Frenk z Uniwersytetu w Durham, prof. Adi Nusser z Instytutu Technologii Technion w Hajfie, prof. François R. Bouchet z Paryskiego Instytutu Astrofizyki, dr hab. Agnieszka Pollo z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Organizatorzy: Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk.

 

Konferencja odbywać się będzie od 24 do 28 września w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72.

 

Więcej informacji

www.romansymposium.pl