3 marca w ramach cyklu „Zapytaj fizyka” odbędzie się wykład prof. Aleksandra Żarneckiego, który opowie o akceleratorach.

Akceleratory to urządzenia przyspieszające cząstki elementarne do prędkości biskich prędkości światła. Czy można je spotkać na co dzień? Na to pytanie odpowie prof. Aleksander Żarnecki.

 

Naukowiec z Wydziałem Fizyki UW związany jest od studiów. Zajmuje się eksperymentalną fizyką cząstek elementarnych. Uczestniczył w budowie eksperymentu ZEUS przy akceleratorze HERA, a następnie w zbieraniu i analizie danych tego eksperymentu. Prowadził studia nad możliwościami pomiaru procesów tzw. nowej fizyki w przyszłych akceleratorach cząstek, w szczególności w zderzeniach elektron-pozyton (projekty Tesla, ILC, CLIC), elektron-proton (THERA, LHeC) i foton-foton (tzw. zderzacz fotonów). Jest zaangażowany w projekt „Pi of the Sky”, interesuje się fizyką bozonu Higgsa i kwarku „top”.

 

Oprócz pracy naukowej prof. Żarnecki zajmuje się popularyzacją fizyki. Prowadzi wykłady i pokazy podczas Festiwalu Nauki i Letniej Szkoły Fizyki, a także – oprócz specjalistycznych zajęć dla studentów – na Wydziale Fizyki współprowadzi również wykład „Wszechświat cząstek elementarnych dla humanistów”.

 

Wydział „Akceleratory wokół nas” odbędzie się w czwartek 3 marca o godz. 18.15 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW (ul. Pasteura 5).
Więcej informacji o wydarzeniu.Zobacz, co nowego na portalu „Zapytaj fizyka”.