Mistrz buddyjski z Tybetu – Beru Khyentse Rinpoche wygłosi wykład zatytułowany „Jak żyć pozytywnie we współczesnym świecie, czyli buddyjskie spojrzenie na pracę z emocjami”.

 

Beru Khyentse Rinpoche należy do najważniejszych tybetańskich mistrzów buddyjskich na wychodźstwie. Przekazuje nauki buddyjskie tradycji Karma Kagyu. Jako dziecko zgodnie ze zwyczajem objął zwierzchnictwo nad klasztorem Nangchen w Tybecie, ale już w wieku 13 lat udał się emigrację i założył klasztor i ośrodek odosobnienia w miejscowości Mainpat w Indiach. Obecnie na stałe rezyduje w Kathmandu w Nepalu i Bodhgai w Indiach, gdzie dzięki jego inicjatywie powstały klasztory buddyjskie. Jest fundatorem Tharjay Charitable Foundation, organizacji wspierającej budowę infrastruktury we wschodnim Tybecie, w tym mostów, szkół i ośrodków zdrowia. Aktywnie wspiera lokalne społeczności w Nepalu i Indiach, zapewniając realną pomoc, na przykład ofiarom niedawnego trzęsienia ziemi w Nepalu.

 

Beru Khyentse Rinpoche naucza buddyzmu podróżując po całym świecie. Polskę odwiedził trzykrotnie: w roku 1984, 1989 i 1991.

 

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Orientalistyczny UW i Fundacja Rime.

 

Wykład odbędzie się 15 września o godz. 18.00 w sali im. J. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim UW.

 

Wstęp wolny.