Mistrz buddyjski z Tybetu – Beru Khyentse Rinpoche wygłosi wykład zatytułowany „Rola buddyzmu w świecie człowieka zachodniego – co nam proponuje buddyjski światopogląd”.
Beru Khyentse Rinpoche należy do najważniejszych tybetańskich mistrzów buddyjskich na wychodźstwie. Przekazuje nauki buddyjskie tradycji Karma Kagyu. Jako dziecko zgodnie ze zwyczajem objął zwierzchnictwo nad klasztorem Nangchen w Tybecie, ale już w wieku 13 lat udał się emigrację i założył klasztor i ośrodek odosobnienia w miejscowości Mainpat w Indiach. Obecnie na stałe rezyduje w Kathmandu w Nepalu i Bodhgai w Indiach, gdzie dzięki jego inicjatywie powstały klasztory buddyjskie. Jest fundatorem Tharjay Charitable Foundation, organizacji wspierającej budowę infrastruktury we wschodnim Tybecie, w tym mostów, szkół i ośrodków zdrowia. Aktywnie wspiera lokalne społeczności w Nepalu i Indiach, zapewniając realną pomoc, na przykład ofiarom niedawnego trzęsienia ziemi w Nepalu.
Beru Khyentse Rinpoche naucza buddyzmu podróżując po całym świecie. Polskę odwiedził trzykrotnie: w roku 1984, 1989 i 1991.
Organizatorem wydarzenia jest Wydział Orientalistyczny UW i Fundacja Rime.
Wykład odbędzie się 20 września o godz. 18.00 w sali 316 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Wstęp wolny.