11 października po godz. 19.00 na antenie radiowej Jedynki zostanie nadany kolejny odcinek uniwersyteckich gawęd „Historia z indeksem w tle”. Tym razem prowadząca Dorota Truszczak wraz z dr. Robertem Gawkowskim, historykiem z Archiwum UW, opowiedzą o tym, gdzie mieszkali studenci UW w XIX w.
– Słuchacze dowiedzą się, z jakim entuzjazmem przyjmowano wiadomości o budowie kolejnych domów studenckich. Powiemy o wadach i zaletach mieszkania w akademiku w przedwojennych czasach i o tym, skąd na Ochocie wzięła się ulica Uniwersytecka – zapowiada dr Gawkowski.
W 25-minutowej audycji będzie o domu studenckim przy pl. Narutowicza, wybudowanym w 1930 r. W 10-kondygnacyjnym istniejącym do dziś budynku był salon fryzjerski, stołówka, sala gimnastyczna, a nawet drugi w Warszawie kryty basen. Przed tym gmachem specjalnie dla studentów wybudowano kort tenisowy.
Wspomniany zostanie też akademik dla żydowskich studentów na Pradze, gdzie istniała sala wykładowa im. Alberta Einsteina, pokój do nauki języków obcych i ciemnia fotograficzna.
– Niestety po drugiej wojnie światowej część akademików została zniszczona. W okresie wczesnego PRL ciasne i nie zawsze wygodne domy studenta przy ul. Kickiego, Zamenhoffa, Karolkowej, Radomskiej czy uzyskane po radzieckich budowniczych Pałacu Kultury osiedle drewnianych domków na Jelonkach stały się miejscem studenckiego życia na kilka lat – mówi historyk.
Dziś z sześciu uniwersyteckich akademików korzystać może 2500 studentów.