Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW zaprasza na nowy cykl wykładów otwartych, które będą poświęcone różnym aspektom cyfrowości w humanistyce. W tym roku akademickim prelekcje pod hasłem „Poza interfejsem: informatyka i humanistyka” będą dotyczyły problemów związanych z krytyczną analizą kultury cyfrowej oraz software studies.
Podczas kolejnych spotkań zaproszeni specjaliści przedstawią różne aspekty humanistycznej refleksji na temat oprogramowania, technologii i cyfrowości. Sprawdzimy, co kryje się za nieprzejrzystymi interfejsami, jak algorytmy wpływają na nasze myślenie o kulturze i jak używane oprogramowanie formatuje nasz sposób pisania i tworzenia narracji. Zobaczymy, jak wiele wspólnego ma kod z twórczością artystyczną i zastanowimy się nad etycznym wymiarem postępującej automatyzacji.
Pierwszy wykład odbędzie się 28 listopada w godz. 18.00-19.30 na Wydziale Neofilologii UW (ul. Dobra 55, sala 3.014, III piętro).
Prelekcję zatytułowaną „Atomy, dane, piksele. Kulturowe kody obrazów cyfrowych” wygłosi dr hab. Piotr Celiński z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Fundacji Instytut Kultury Cyfrowej.
Podczas wykładu słuchacze będą mogli odkryć kulturowe kody, na których oparte są rozwiązania technologiczne współczesnych obrazów cyfrowych, ich ekranów i zarządzających nimi algorytmów. Sprawdzić, w jaki sposób powiązane są ze sobą piksele i ziarna piasku, mozaiki i algorytmy, matematyczność i kartografia. W tej archeologicznej podróży odwiedzą warsztat tkacki, świątynie różnych kultur i religii, pracownie renesansowych mistrzów oraz różne współczesne interfejsy wizualne.