Kończy się szczególny, bo jubileuszowy, rok na Uniwersytecie. O tym, jak wyglądały ostatnie miesiące, piszemy w podsumowaniu najważniejszych wydarzeń.
Czas wyborów
20 kwietnia Kolegium Elektorów UW zdecydowało, że rektorem Uniwersytetu w kadencji 2016-2020 będzie prof. Marcin Pałys, który pełnił tę funkcję również przez ostatnie cztery lata. Niespełna miesiąc później, 18 maja, odbyły się wybory prorektorów. Elektorzy poparli czworo kandydatów zgłoszonych przez nowo wybranego rektora: prof. Jolantę Choińską-Mikę, prof. Annę Gizę, dr hab. Macieja Duszczyka i prof. Andrzej Tarleckiego. Przeczytaj więcej o wyborach na uczelni:
Najlepsi docenieni
121 pracownikom naukowym przyznano okresowe zwiększenie wynagrodzenia w drugiej edycji programu, którego celem jest wyróżnienie osób mających szczególne osiągnięcia badawcze. Uroczystość odbyła się w maju, a w listopadzie nagrodzono też trzech nauczycieli akademickich, którzy otrzymali nagrodę dydaktyczną. O obu uniwersyteckich nagrodach dla najlepszych pracowników pisaliśmy w tekstach „121 nagrodzonych” oraz „Najlepsi nauczyciele akademiccy”.
Superkomputery na Białołęce
W czerwcu otwarto najnowocześniejszy w Polsce ośrodek technologii obliczeniowych. Centrum Technologii ICM UW jest wyposażone w dwa superkomputery: Okeanos, który służy do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych, oraz Enigma – największy w Polsce superkomputer do Big Data. Centrum, które znajduje się na Białołęce, dysponuje także systemem przechowywania i udostępniania danych oraz laboratorium wizualizacji. Odbywają się w nim zajęcia dla studentów m.in. inżynierii obliczeniowej i są prowadzone badania, m.in. medyczne nad nowymi lekami oraz materiałami dla przemysłu, a także analizy związane z rozwojem energetyki. O superkomputerach można przeczytać w „Nowy ośrodek UW na Białołęce”.
Troje uhonorowanych
W 2016 roku Uniwersytet Warszawski przyznał tytuł doktora honoris causa trzem wybitnym naukowcom: 8 czerwca – ekonomiście prof. Elhananowi Helpmanowi (czytaj więcej), 24 czerwca – znawczyni prawa prof. Ewie Łętowskiej (czytaj więcej) i 26 września – fizykowi prof. Maciejowi Lewensteinowi (czytaj więcej).
Grantowi liderzy
Dr Marcin Pilipczuk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki jest czwartym badaczem algorytmów pracującym na Uniwersytecie, który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań (European Research Council). W konkursie Starting Grant ERC przyznała mu ponad 1,2 mln euro na pięcioletni projekt. Zespół informatyka będzie dowodzić własności abstrakcyjnych modeli matematycznych, a potem wykorzysta je w obliczeniach. O swojej pracy dr Pilipczuk opowiada w klipie. Zobacz „Klip o algorytmach”.
Dotychczas ERC 23 razy przyznała granty Polakom pracującym w krajowych ośrodkach, w tym 13 razy naukowcom z UW. W grudniu Komisja Europejska podsumowała wyniki konkursów organizowanych w ramach programu Horyzont 2020. UW zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich instytucji, które zdobyły unijne granty. W 24 projektach otrzymaliśmy dofinansowanie na 9,3 mln euro.
Uniwersytet Warszawski otrzymał Kryształową Brukselkę 2016. To nagroda przyznawana instytucjom naukowym, przedsiębiorstwom oraz osobom ze świata nauki, biznesu czy organizacjom społecznym, które mogą pochwalić się sukcesami w zdobywaniu grantów z unijnych programów wspierających badania i innowacyjność. Więcej o Kryształowej Brukselce dla UW.
UW odznaczono także logo „HR Excellence in Research” przyznawanym przez Komisję Europejską instytucjom, które spełnią wymagania w zakresie wdrażania zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Czym jest „HR Excellence in Research”, przeczytaj w tekście.
Pod znakiem nauki
W raporcie Nature Index Rising Stars podsumowującym osiągnięcia naukowe z ostatnich czterech lat, opartym na liczbie publikacji w 68 prestiżowych czasopismach z zakresu nauk przyrodniczych, UW zajął 96. miejsce na świecie i 3. w Europie Południowo-Wschodniej. Więcej o raporcie.
2016 rok to dwanaście bardzo dobrych miesięcy dla naukowców z UW. Astronomowie badali detekcję fal grawitacyjnych i uczestniczyli w odkryciu nowej planety – Proximy Centauri. Fizycy stworzyli robota wielkości gąsienicy. Archeolodzy prowadzili wykopaliska m.in. w Albanii, Czarnogórze i Peru. Zespół biofizyków rozwiązał kwestie nietrwałości mRNA i zwiększył jego produktywność, co można zastosować do produkcji udoskonalonych szczepionek przeciwnowotworowych. Przeczytaj o jednej z największych komercjalizacji w historii polskiej nauki.
Na Uniwersytecie działa siedem spółek typu spin-off. To firmy utworzone przez naukowców pracujących na UW, których udziałowcem jest właśnie uczelnia. O tym, czym zajmują się spółki komercjalizujące badania, można przeczytać w tekście „7. spin-off na UW”.
Fuzja instytutów
Od 1 września rozpoczął działalność 21. wydział. Z połączenia Instytutu Dziennikarstwa, który do tej pory wchodził w skład Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, oraz Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych, do tej pory będącego w strukturze Wydziału Historycznego, powstał Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Nowa jednostka kształci około 2600 studentów, zatrudnia 95 pracowników naukowo-dydaktycznych i prowadzi 5 kierunków studiów. Wydział ma również nieczęsto spotykaną płaską strukturę – składa się z 11 katedr i 1 pracowni.
Prace rozpoczęteW wrześniu rozpoczęto wyburzanie budynku przy ul. Browarnej 8/10, który był siedzibą Wydziału Neofilologii. Na jego miejscu stanie nowy budynek – druga część nowoczesnego gmachu przy ul. Dobrej 55. Będą z niego korzystali studenci kierunków neofilologicznych oraz Instytutu Lingwistyki Stosowanej. To pierwsza inwestycja realizowana dzięki funduszom z programu wieloletniego, w 2015 roku który został przyznany UW przez rząd polski i będzie realizowany w latach 2016-2025. Więcej o wieloletnim planie rozwoju.
Pierwszy dzwonek
30 września odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Naukę na UW rozpoczęło 9,5 tys. studentów. – Mamy tu, w tej sali nowych studentów, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym uzyskali najlepsze wyniki. Cieszę się, że wybrali Państwo studia na Uniwersytecie. Jesteście rocznikiem szczególnym – otwieracie trzecie stulecie nauczania na naszej uczelni. Relację wideo z inauguracji roku akademickiego i wykład inauguracyjny można zobaczyć tutaj.
Takie urodziny raz na 200 lat
19 listopada świętowaliśmy urodziny UW, czyli 200. rocznicę powstania naszej uczelni. Jubileuszowe obchody trwały przez cały rok. Były koncerty, wykłady otwarte, spotkania dla studentów, absolwentów i pracowników, a obchody zakończono dmuchaniem świeczek na torcie, pokazem fajerwerków i galowym koncertem w Filharmonii Narodowej. Obejrzyj fotorelację z urodzin UW.