25 stycznia odbędzie się pierwszy wykład Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego dotyczący dziejów UW.

„Powstanie Uniwersytetu Warszawskiego w świetle najnowszych badań” to tytuł pierwszego wykładu z cyklu wykładówHistoria i powstanie UW w świetle najnowszych badań”. Wygłosi go prof. Jerzy Miziołek.

 

Punktem wyjścia w rozważaniach prelegenta będzie zaginiony obraz autorstwa Antoniego Brodowskiego z 1828 r. „Nadanie dyplomu ustanowienia Uniwersytetu Warszawskiemu przez cara i króla Aleksandra I”. Przywołane zostaną okoliczności historyczne, w jakich to słynne dzieło sztuki powstało, ukryta w nim symbolika oraz jego losy po zamknięciu uczelni w 1831 r. Biorąc pod uwagę, że bohaterami malowidła są m.in. Stanisław Kostka Potocki, Stanisław Staszic oraz Wojciech Anzelm Szweykowski, zwrócona zostanie uwaga na ich znaczącą rolę w procesie kształtowania się w stolicy Królestwa Polskiego pierwszej szkoły wyższej

 

Wykłady o historii Uniwersytetu będą prowadzone przez pracowników Muzeum UW w każdą ostatnią środę miesiąca w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Udział w nich mogą wziąć nie tylko pracownicy UW, ale także wszyscy zainteresowani historią uczelni.

 

Pierwszy wykład odbędzie się w środę 25 stycznia o godz. 16.30 w Sali Balowej w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Krakowskie Przedmieście 32).

 

Cykl wykładów znajduje się także w planie szkoleń dla pracowników na I półrocze 2017 roku.

 

Plan spotkań

25.01 – prof. Jerzy Miziołek, „Powstanie Uniwersytetu Warszawskiego w świetle najnowszych badań”

22.02 – Adam Tyszkiewicz, „Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu”. Historia ceremoniału Uniwersytetu Warszawskiego”

29.03 – Adam Tyszkiewicz, „Od Wilna do Heidelbergu. Jubileusze europejskich szkół wyższych w okresie międzywojennym”

26.04 – Adam Tyszkiewicz, „Uczelniana przestrzeń ceremonialna”

31.05 – Adam Tyszkiewicz, „Józef Piłsudski i jego Uniwersytet”

28.06 – Adam Tyszkiewicz, „Uniwersytet w kościele”. Warszawskie świątynie w życiu Alma Mater