Czy we współczesnym świecie, zmieniającym się pod wpływem rozwoju technologii, nauki oraz techniki, jest miejsce na wspólny, europejski mianownik dla przestrzeni kulturowej? Czy w dzisiejszym cyfrowym świecie da się zamykać kulturę w przestrzeni ustalanej granicami? Czy istnieją jeszcze odrębne kultury poszczególnych narodów i krajów? Czy możliwym jest odnalezienie w nieustannie przeobrażającej się przestrzeni inter-, intra- oraz transkulturowej płaszczyzny dla wymiany poglądów, tez, doświadczeń tak, aby świadomie uczestnicząc w działaniach kulturowych w Europie, równie świadomie współtworzyć Europejską Przestrzeń Kulturową?

 

Podstawą nie tylko do udzielenia satysfakcjonujących odpowiedzi na pytania, które nasuwają się podczas rozważań nad Europejską Przestrzenią Kulturową, lecz także wzbudzenia zainteresowania dalszym jej rozwojem, staną się przede wszystkim ekspresyjne (i nie tylko) obszary kina, silnie współtworzące współczesną rzeczywistość i na nią wpływające.

 

Celem konferencji „Europejska Przestrzeń Kulturowa (EPQ) kino – <kultura poruszona>” jest przybliżenie historii, rozwoju i emanacji kina – kina nie tylko jako medium o światowym zasięgu, ale także jako nośnika wewnętrznych wartości, specyficznych dla danej kultury, jak i wielu jej otwartych przestrzeni, czytelnych w wymiarze multikulturowym.

 

Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają literaturoznawców, kulturoznawców, teatrologów, filmoznawców, językoznawców, glottodydaktyków, politologów, socjologów oraz badaczy innych dziedzin, które współtworzą otwartą i interdyscyplinarną przestrzeń działalności człowieka, jaką jest kultura.

 

Konferencja odbędzie się w dniach 13-14 maja w Instytucie Germanistyki UW.

 

Więcej informacji

www.germanistyka.uw.edu.pl

formularz zgłoszeniowy