Na Uniwersytecie Warszawskim pracują najlepsi naukowcy i nauczyciele akademiccy, którzy zajmują się również popularyzacją nauki. Jednym z nich jest dr Robert Mysłajek.

Dr Robert Mysłajek na co dzień pracuje na Wydziale Biologii UW, gdzie kieruje Grupą Genetyki Konserwatorskiej i prowadzi badania w projekcie Wolf Project. Od wielu lat zajmuje się również popularyzacją wiedzy o wilkach, rysiach i nietoperzach.

 

Obserwuje życie dzikich zwierząt i w interesujący sposób zdradza ich tajemnice. Jego opowieści można posłuchać m.in. w audycjach radiowych i programach telewizyjnych, a także na wykładach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, np. podczas Nocy Biologów, która co roku odbywa się na UW. W 2014 roku otrzymał tytuł Popularyzatora Nauki.

 

Nauka idzie w las

– UW to doskonałe miejsce dla studentów z otwartą głową. Można tu studiować nie tylko na kierunkach klasycznych, lecz także rzucić się w wir studiów interdyscyplinarnych. Na przykład w Grupie Genetyki Konserwatorskiej pracują biolodzy molekularni i środowiskowi – mówi dr Mysłajek.

 

– Nierzadko porzucamy przytulne laboratorium i tygodniami tropimy wilki w lasach. Ta interdyscyplinarność sprawia, że do grupy dołączają studenci biotechnologii, biologii i zarządzania środowiskiem, a na wykłady przychodzi wielu studentów kierunków humanistycznych – dodaje biolog.

 

Ciekawi wiedzy

– Studenci to ludzie żądni wiedzy i niezmiernie ciekawscy – mówi dr Mysłajek. – A wykładowcy są pełni pasji. Wielu z nich ma za sobą lata pracy w europejskich i amerykańskich ośrodkach badawczych. Na UW oprócz rzetelnego wykształcenia można zdobyć doświadczenie w pracy ze specjalistami o międzynarodowej renomie.

 

– Ale nie ma co się dziwić, gdy w wydziałowej kawiarni usłyszymy profesorów dyskutujących o najnowszych trendach w heavy metalu czy doktorantów wymieniających się doświadczeniami z fechtunku średniowieczną bronią – mówi z uśmiechem biolog.

 

Do wyboru

Kandydaci, którzy są zainteresowani naukami przyrodniczymi, na Uniwersytecie Warszawskim mogą studiować m.in. biologię, biotechnologię, bioinformatykę i biologię systemów, bioetykę, ochronę środowiska oraz zarządzanie środowiskiem. W tym roku po raz pierwszy można zapisać się na antropozoologię – interdyscyplinarne studia prowadzone tylko na UW. Do wyboru są również Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska dające studentom możliwość łączenia kierunków z zakresu biologii, chemii, fizyki, geografii, geologii, nauk ekonomicznych oraz prawniczych.

 

Katalog kierunków jest dostępny na stronie Internetowej Rejestracji Kandydatów

 

W tegorocznym cyklu rekrutacyjnym przedstawimy nauczycieli akademickich UW. Co tydzień, przez prawie 3 miesiące, będziemy pisać o ich wykładach i badaniach. Także tych, w które angażują się studenci.