Tegoroczna kampania archeologiczna w albańskiej Szkodrze przeprowadzona przez Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW dobiegła końca. Archeolodzy odkryli pozostałości antycznego kościoła.

We wnętrzu świątyni na zamku w Szkodrze – dawnej katedrze Św. Stefana, która po 1479 została przebudowana przez Otomanów w meczet Fatih Sultan Mehmet – archeolodzy z UW pod kierownictwem prof. Piotra Dyczka odkryli kilka grobów wykutych w skale macierzystej pochodzących z XIV wieku.

 

Badacze z UW odkryli także małą kryptę zbudowaną z cegieł i zaprawy – starannie wykonaną komorę o idealnie prostokątnej budowie, której wnętrze w całości pokryto tynkiem. Położenie tej miniaturowej krypty nie pasuje do planu katedry z XIV wieku, a jakość wykonania wysokim standardem odbiega od prostych grobów wykutych w skale. Archeolodzy sądzą, że jest to pozostałość kościoła wybudowanego w późnym antyku.

 

Ten obiekt ma szczególne znaczenie z punktu widzenia trwającego od 2011 roku projektu „Szkodra – stolica Ilirii i jej antyczne zaplecze gospodarcze”. Pomimo tego, że w poprzednich sezonach archeolodzy z Uniwersytetu odkryli zabytki ruchome z okresu antyku (przede wszystkim ceramikę) oraz bardzo istotną rzymską inskrypcję, wmurowaną w filar jednej ze średniowiecznych cystern, to dopiero teraz na terenie kościoła po raz pierwszy udało im się odkryć obiekt, który pochodzi z czasów antycznych.

 

W pozostałych wykopach na terenie świątyni odkryto kolejne groby, szereg murów z oraz masową mogiłę na tyłach kościoła, która być może powstała podczas 9-miesięcznego oblężenia miasta w 1478 roku. W najgłębszej warstwie grobu, nad samą skałą macierzystą odkryto srebrną monetę. Był to denar, wybity w Republice Lukka (północne Włochy) za panowania Henryka II lub III na przełomie XI i XII wieku. Znaleziska takich monet na Bałkanach często wiążą się z obecnością Krzyżowców podróżujących do Ziemi Świętej.