Z Singapuru do Warszawy przenosi się prestiżowa międzynarodowa konferencja ekspercka poświęcona superkomputerom i obliczeniom dużej mocy. Pierwsza edycja Supercomputing Frontiers Europe poświęcona będzie zastosowaniu najnowszych rozwiązań z obszaru High Performance Computing w różnych dziedzinach badań naukowych.
Podczas konferencji wystąpią m.in.:
- dr Whitfield Diffie, laureat Nagrody Turinga z 2015 roku, twórca powszechnie stosowanych metod kryptograficznych wykorzystywanych we współczesnej bankowości internetowej i technologiach, takich jak Bitcoin czy block-chain.
- Dimitri Kusnezov, doradca naukowy Sekretarza Energii Stanów Zjednoczonych, przedstawi amerykański program budowy najpotężniejszych komputerów świata i ich wpływ na zindywidualizowaną medycynę, gdzie każdy pacjent traktowany jest jak osobny przypadek diagnostyczny i kliniczny, łącznie ze stworzeniem zindywidualizowanych lekarstw i ich dawek.
- Thomas Sterling z Uniwersytetu Indiana w USA, twórca współczesnej architektury klastrów komputerowych, opowie o planach budowy tzw. radykalnego komputera o objętości jednego metra sześciennego i mocy obliczeniowej dziesięć razy większą niż najpotężniejszy obecnie na świecie chiński komputer Sunwei TaihuLight (składający się z ok. 40 szaf).
Organizatorem SCFE2018 jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja Supercomputing Frontiers Europe 2018 odbędzie się 12–15 marca w siedzibie Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN przy ul. Księcia Trojdena 4 w Warszawie.
Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny znaleźć można na stronie SCFE2018.