Już nie tylko matematycy i poloniści, ale również przyszli adepci zawodu nauczyciela w zakresie biologii, przyrody, historii oraz WOS-u mają szansę poszerzenia swojej wiedzy i udoskonalenia umiejętności w Szkole Edukacji UW. W nadchodzącym roku akademickim ruszą dwie nowe ścieżki studiów podyplomowych: Historia i wiedza o społeczeństwie oraz Biologia z przyrodą. Rekrutacja ruszyła 25 lutego.
Szkoła Edukacji powstała w 2015 roku na mocy porozumienia między Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności a Uniwersytetem Warszawskim. Jej założeniem jest przygotowanie przyszłych lub obecnych nauczycieli do pracy zarówno pod względem wiedzy merytorycznej, jak i odpowiedniego podejścia dydaktycznego. Szkoła Edukacji oferuje trzysemestralne bezpłatne studia podyplomowe w trybie dziennym. Od roku akademickiego 2019/2020 do wyboru będą cztery ścieżki programowe. Nowością są te poświęcone biologii i przyrodzie oraz historii i wiedzy o społeczeństwie.
– Rozwijanie kompetencji nauczycieli uczących historii i wiedzy o społeczeństwie oraz biologii jest niezwykle ważne ze względu na kompetencje kluczowe młodych ludzi, którzy wkrótce staną się obywatelami XXI wieku. Te dwie kompetencje to przede wszystkim myślenie krytyczne i myślenie naukowe. Z tego punktu widzenia otwarcie tych dwóch nowych kierunków w Szkole Edukacji jest oczywistym wyborem – mówi Magdalena Swat-Pawlicka, dyrektor ds. programowych w SE.
Jak podkreślają przedstawiciele SE, zarówno edukacja biologiczno-przyrodnicza, jak i ta związana z poznawaniem historii czy struktur społecznych w państwie odgrywają dużą rolę w rozwoju człowieka. Zrozumienie mechanizmów funkcjonowania środowiska przyrodniczego i ludzkiego ciała oraz analiza dawnych przełomowych wydarzeń będą łatwiejsze, jeśli nauczyciel zastosuje innowacyjne, atrakcyjne i efektywne metody dydaktyczne. Takiego podejścia uczą się studenci Szkoły Edukacji. – Dobry nauczyciel biologii i przyrody z uwagą obserwuje i z odwagą eksperymentuje. Eksperymenty prowadzi zarówno biologiczne, jak i te dotyczące własnych praktyk, metod pracy i sposobów angażowania uczniów. Nasze studia są dla osób, które wiedzą, że biologia w szkole nie musi być taka, jaką była – mówi Joanna Lilpop, dydaktyk nauczania biologii w SE. Jak dodaje Aleksander Pawlicki, dydaktyk nauczania historii i WOS w SE: – Żeby zrozumieć siebie, trzeba popatrzeć z dystansu – czyli wybrać się daleko albo dawno i stamtąd patrzeć. Jazda „w dawno” bez dobrego przewodnika bywa jednak ryzykowna. To, że Szkoła Edukacji da nam takich przewodników i przewodniczki, cieszy dzieci i dorosłych w całej Polsce.
O miejsce wśród studentów Szkoły Edukacji mogą ubiegać się absolwenci studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich na kierunkach: filologia polska, matematyka (lub kierunki pokrewne), biologia (lub kierunki pokrewne), historia. Przyjmowani są również ci nauczyciele wymienionych przedmiotów, których staż pracy nie przekroczył 10 lat.
Rekrutacja do SE jest dwuetapowa. Przyjmowanie zgłoszeń trwa od 25 lutego do 24 kwietnia. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się w maju. Rok akademicki 2019/2020 w Szkole Edukacji rozpocznie się 19 sierpnia.
Więcej informacji o Szkole Edukacji UW znajduje się tutaj.