Język to określony zbiór znaków oraz możliwych sposobów ich łączenia. Jako taki jest narzędziem komunikacji interpersonalnej. Czy słowo, zdanie lub wypowiedź może być źródłem społecznych problemów? Wokół tego pytania koncentrować się będzie wystąpienie prof. Jerzego Bralczyka, które odbędzie się 19 marca w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”.

Prof. Jerzy Bralczyk jest językoznawcą specjalizującym się zwłaszcza w zakresie języka mediów, reklamy oraz polityki. Ma w swoim dorobku działalność dydaktyczną m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadził zajęcia poświęcone retoryce i erystyce. Zasiada w Radzie Języka Polskiego PAN, instytucji zajmującej się m.in. wydawaniem opinii dotyczących stosowania zasad ortograficznych i interpunkcyjnych czy poprawności użycia języka polskiego w wypowiedziach publicznych. Dużą część jego działalności stanowi popularyzacja wiedzy o języku polskim. Często występuje w roli eksperta językowego, a także jurora w konkursach związanych z językiem polskim. Jest m.in. członkiem kapituły organizowanego przez Instytut Języka Polskiego UW plebiscytu „Słowo Roku”.

 

– „Konstytucja” jest słowem, które jednoczy. Czasem pojawiają się wyrazy, które wywołują stosunek pozytywny, jednocześnie uruchamiając myślenie o czymś niedobrym. Tak było np. z „puszczą”. Puszczę kochamy i dlatego obawiamy się, że może jej nie być. Konstytucję kochamy, ale nie byłaby ona tak ważna, gdyby nie mogła być uznana za zagrożoną. Ważność jest uświadamiana w obliczu zagrożenia. Samo słowo jest tutaj niewątpliwie rodzajem deklaracji obywatelskiej – wyjaśniał prof. J. Bralczyk, odnosząc się do zwycięskiego Słowa Roku 2018.

 

Prof. J. Bralczyk został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Jego wystąpienie zatytułowane „Język jako problem społeczny” odbędzie się 19 marca (wtorek) o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).

 

To szóste spotkanie w ramach tegorocznego cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Wykłady organizowane są na UW od 2000 roku. W każdym roku akademickim jest ich osiem. Prelegentami są naukowcy, osoby związane ze światem kultury i sztuki oraz politycy.

 

„8 wykładów na Nowe Tysiąclecie” na Facebooku