Prof. Paweł Machcewicz jest specjalistą w zakresie historii najnowszej. W 1989 roku ukończył studia na Wydziale Historycznym UW. Tutaj obronił też doktorat, a później wykładał w dawnym Instytucie Dziennikarstwa. Obecnie pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Od 2008 do 2017 roku był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Prof. Machcewicz otrzymał za swoją działalność naukową wiele nagród. Odznaczono go m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2008). 17 grudnia wystąpi jako prelegent w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Temat spotkania to „Wojna, pamięć, polityka. Spory o II wojnę światową”.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu. Wstęp wolny.
Będzie to trzecie w trwającym roku akademickim i 151. ogółem spotkanie w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Został on zainicjowany w październiku 2000 roku wykładem prof. Bronisława Geremka pt. „Klęski i sukcesy Europy”. Każdego roku akademickiego, od października do maja, odbywa się jeden wykład miesięcznie. Prelegentami są naukowcy, politycy, osoby związane ze światem kultury i sztuki, jak również duchowni.